Fotoğraf editleme ve paylaşım uygulaması Instagram‘a her gün 80 milyona yakın fotoğraf yükleniyor. Hal böyle olunca, dünyadaki turistik tercihlere ilişkin pek çok bilgiyi de Instagram’dan öğrenebiliyoruz. İnsanların en çok fotoğraf paylaştığı turistik yerlerin listesi de yayımlandı geçenlerde, biz de içlerinden Avrupa  konumlu olanları ayıkladık. Aşağıda son bir yıldır Avrupa’daki ziyaretçilerce en çok Instagramlanan 10 yeri bulabilirsiniz.

10. Atomium, Brüksel

1958 yılındaki Expo fuarı için yapılan muhteşem anıt bina, dokuz çelik kürenin birleşiminden oluşuyor ve en yüksek noktası yerden 102 metre yukarıda. Demir kristalinin birim hücresinden modellenen yapıyı oluşturan küreler, üçü hariç, müze olarak kullanılıyor.

9. Edinburgh Kalesi

İskoçya’nın en önemli binalarından olan Edinburgh Kalesi, turistlerin de ana uğrak noktası. 12. yüzyılda ilk bölümleri yapılan ve sonrasında pek çok kere ek yapılarak elden geçirilen kaleyi bugün yılda yaklaşık 14 milyon kişi ziyaret ediyor.

8. Karluv Most, Prag

Karl Köprüsü PragPrag’ın simgesi haline gelen Karluv Most (ya da Anglosaksonların illa İngilizceye dönüştürmekte ısrar ettikleri adıyla Charles Bridge), 11. Bohemya Kralı ve Kutsal Roma İmparatoru 4. Karl tarafından 15. yüzyılın başlarında yaptırıldı. Avrupa’da en çok ziyaret edilen turistik noktalardan olan taş köprü Vltava Nehri üzerinde yer alıyor.

7. Brandenburg Kapısı, Berlin

Avrupa tarihinin en sembolik yapılarından biri olan Brandenburg Kapısı, 1791’de yapıldı. Soğuk Savaş yıllarında Brandenburger Kapısı Doğu Berlin’de, hemen kuzeyindeki eski Almanya parlamento binası Reichstag ise Batı Berlin’deydi. Soğuk Savaş bittikten sonra Brandenburg Kapısı, birleşik Almanya’nın simgesi oldu.

6. Akropolis, Atina

Atina AkropolisEski Yunanistan’daki her kentte bir akropolis bulunuyordu. Bunlar kentin seviyesinden biraz yukarıda olan, genellikle tapınak ve bazı devlet kurumlarının bulunduğu tepelerdi. Ancak bunlardan en meşhuru elbette tüm Yunan kültürünün baş şehri Atina’daki akropolistir. 3 bin yıldan daha yaşlı olan Atina Akropolisi, Parthenos ile Athena tapınaklarına ev sahipliği yapıyor.

5. Kızıl Meydan, Moskova

Kızıl MeydanMoskova’nın göbeğindeki Kızıl Meydan, Sovyetler Birliği zamanında görkemli askeri törenlerin ana sahnesiydi. Lenin’in mozolesinin tam ortada yer aldığı meydanın bir ucunda da soğan şeklindeki çatılarıyla meşhur St. Basil kilisesi bulunuyor.

4. Kolezyum, Roma

Kolezyum RomaDev bir açık hava müzesi halindeki Roma’da görecek yer çok. Bunların başında da elbette MS 80 yılında inşası tamamlanan Kolezyum geliyor. Zamanında 50 bin kişilik oturma kapasitesine sahip Kolezyum, bugün de dünyanın en büyük tarihi amfitiyatrosu konumunda. Flavianus Amfitiyatro’su adıyla da bilinen Kolezyum kapsamlı bir restorasyondan yeni çıktı.

3. La Sagrada Familia, Barselona

La Sagrada Familia en çok InstagramlananÜnlü mimar Antoni Gaudi’nin tasarladığı ve 1882’de yapımına başlanan kilisenin inşası mimarın ölümünden sonra da devam etti… ve hala bitmedi. İnanılmaz detaylara sahip La Sagrada Familia (Kutsal Aile) kilisesinin, Gaudi’nin ölümünün 100’üncü yıldönümü olan 7 Haziran 2026’ya kadar bitirilmesi planlanıyor.

2. Tower Bridge, Londra

Tower Bridge LondraBirleşik Krallık’ın sembollerinden olan Tower Bridge, 120 yaşında ve 65 metre yüksekliğinde bir baskül köprü. Thames Nehri üstündeki köprü, elbette nehirle birlikte, Londra’nın en turistik noktalarından. Dünyada en çok Instagramlanan köprülerden de biri.

1. Eyfel Kulesi Paris

Eiffel Eyfel KulesiŞaşırtıcı değil. 20. yüzyılın en muhteşem ve tüyler ürpertici anıt yapılarından biri olan Eyfel Kulesi, sadece büyüleyici Paris’in değil tüm Fransa’nın simgesi. Yılda 7 milyon kişinin ziyaret ettiği kule, dünyada en çok ücretli ziyaretçi alan anıt konumunda. 7.2 milyon etiket ile dünyada en çok Instagramlanan yerler sıralamasında Kaliforniya’daki Disneyland‘den sonra ikinci sırada.

İlginizi çekebilir:

https://gezzio.com/avrupadan-16-muhtesem-kopru/

Bugüne kadar en çok Instagramlanan 23 ülke

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz