Vizesiz olarak veya gümrük kapısında vize alarak girebildiği ülke sayısına göre sıralanan en güçlü pasaport endeksinde zirve el değiştirdi. Geçen yıl en güçlü pasaportun sahibi olan Almanya bu yıl yerini Japonya‘ya bıraktı.

International Air Transport Association (IATA) verilerinden yola çıkılarak hazırlanan, toplam 199 ülke pasaportunun değerlendirmeye alındığı Henley Passport Index 2018 sıralamasına göre Japonya pasaportuna sahip kişiler dünyada 189 ülkeye vizesiz olarak veya gümrükte vize alarak girebiliyor. Japonya’yı 188 ülkeyle Almanya ve Singapur izliyor.

Yılın ikinci çeyreği itibarıyla dünyada 111 ülkeye vizesiz veya kapıda vizeyle giriş imkanı sağlayan Türkiye Cumhuriyeti pasaportu, her ne kadar ülke sayısını önceki yıla kıyasla 6 artırmış olsa da, küresel ‘vizesizleşme’ hızına yetişemedi. 2017’de 199 ülke içinde 82’inci sırada yer alan T.C. pasaportu bu yılın aynı döneminde 94’üncü sıraya geriledi. Listede en hızlı yükselmeyi, son bir yılda 8 ülkeyle daha vizesiz giriş anlaşması yapan Birleşik Arap Emirlikleri gösterdi.

Güçlü pasaportlar 2018 sıralamasındaki ilk 60 ülkeyi, vizesiz veya kapıda vizeyle girilebilen ülke sayısıyla birlikte aşağıda görebilirsiniz.

60 ülkelik listeyi daha büyük görmek için görsele tıklayın

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz