en güçlü pasaportlar türkiye pasaportu

Ulusal pasaportları diğer ülkelere giriş serbestisine göre derecelendiren Henley Passport Index‘in 2021 ilk çeyrek sıralamasının zirvesinde son üç yılda olduğu gibi yine Japonya pasaportu yer aldı. Japonya vatandaşları son çeyrek itibarıyla 191 ülkeye vizesiz seyahat edebilirken, geçen yıla göre bir eksikle 110 ülkeye vizesiz veya kapıda vizeyle giriş imkanı veren Türk pasaportu, 199 ulusal pasaport içinde 95’inci, eşit puanlar hesaba katıldığında da 110 basamak içinde 53’üncü sırada yer aldı.

Lider Japonya ile ikinci sıradaki Singapur ve üçüncü sıradaki Almanya ve Güney Kore bu yıl da vizesiz ülke sayılarını korudular. Finlandiya, İtalya, Lüksemburg ve İspanya dördüncü, Danimarka ve Avusturya beşinci basamakta yer aldılar. Listede son sırada, 26 ülkeye vizesiz girebilen Afganistan pasaportu var. Onun üstündeyse 28 ülkeyle Irak ve 29 ülkeyle Suriye bulunuyor.
IATA (International Air Transport Association) verilerine dayanarak hazırlanan listede Türk pasaportu, Rusya Federasyonu, Kolombiya, Mikronezya, Bosna Hersek, Gürcistan ve Arnavutluk ulusal pasaportlarının gerisinde, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn, Çin, Tayland ve Filipinler pasaportlarının da önünde yer aldı.

Pasaportları vizesiz giriş gücüne gör derecelendiren Henley Pasaport Endeksi’nin 2021 Q1 (ilk çeyrek) sıralamasına göre ilk 10 sıradaki ülkeler, vizesiz girebildiği ülke sayısıyla birlikte şöyle oluştu:

  1. Japonya (191 ülke)
  2. Singapur (190)
  3. Güney Kore, Almanya (189)
  4. İtalya, Finlandiya, İspanya, Lüksemburg (188)
  5. Danimarka, Avusturya (187)
  6. İsveç, Fransa, Portekiz, Hollanda, İrlanda (186)
  7. İsviçre, ABD, Birleşik Krallık, Norveç, Belçika, Yeni Zelanda (185)
  8. Yunanistan, Malta, Çekya, Avustralya (184)
  9. Kanada (183)
  10. Macaristan (181)

Raporun tamamını şu adreste bulabilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz