Uçak kazası veya uçaklara yönelik terör/sabotaj haberleri basında hızla ve bir hayli genişçe yer bulduğundan uçuş korkusu olanlarda veya sık uçmayanlarda korkuyu ciddi şekilde körükleme potansiyeline sahip. İstatistiklerse tam tersi, oldukça güven verici bir tablo çiziyor; toplu taşımada en az ölümün ve yaralanmanın yaşandığı ulaşım şekli uçmak!

Sektörün risk performansını değerlendiren Aviation Safety Network‘ün 2016 kaza raporu, uçuş korkusu olanları bir hayli rahatlatabilir. En az 14 yolcu taşıyan uçaklarla yapılan ticari uçuşların dahil edildiği ASN raporuna göre, 2016‘da kaydedilen 19 ölümlü uçak kazasında toplam 325 kişi yaşamını yitirmiş. Sabotaj ve düşürülme sonucu meydana gelenler çıkarılırsa bu rakamlar sırasıyla 17 ve 258 olarak görünüyor.

2016 her ne kadar kaza sayısı açısından 16 kazanın yaşandığı 2015’den daha kötü görünse de, kaza sonucu yaşamını yitiren sayısına bakıldığında bugüne kadar en az ölümün gerçekleştiği ikinci yıl olarak kayıtlara geçti. 2015 yılındaysa 16 kazada 560 kişi yaşamını yitirmişti. En az kayıplı yıl olan 2013’te 29 kazada 288 kişi hayatını kaybetti.

Uçak kazası olasılığı yok denecek kadar az!

Qantas uçak kazası
2017’nin en güvenli havayolu şirketleri raporu için tıklayın!

Uçuş korkusu olanların içini çok rahatlatacak asıl istatistiğe gelirsek, 2016’da her 3.2 milyon yolcu uçağı seferinden sadece birinde ölümlü kaza yaşanmış. Bu da toplu taşıma güvenliğinde en yakın takipçisi olan demiryolu ulaşımına bile fark atmış olduğunu gösteriyor. Fikir vermesi açısından, ‘güvenli ulaşım yolu’ olarak sıkça dile getirilen demiryolu ulaşımında sadece Avrupa’da 2015’te meydana gelen kazalarda 993 kişi hayatını kaybetmişti. Otoyoldaki kaza riskinden bahsetmeye bile gerek yok kanaatindeyiz (merak eden varsa şu linkteki Dünya Sağlık Örgütü raporlarını inceleyebilir).

ANS raporundan alabileceğimiz son detaya göre, 2016’da meydana gelen uçak kazalarının içinde, alçalırken ve iniş yaparken meydana gelenlerin sayısı son 45 yılın en düşük düzeyine gerilemiş durumda. Yani iniş ağırlıkla iniş sırasında yolcuları geren sarsıntı veya yalpalanmalardan korkmaya gerek yok. Umarız yukarıdaki rakamlar uçuş kazalarından korkan okuyucularımızı nebze rahatlatmıştır. 🙂

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz