Doğası ve havasıyla ömre ömür katan dünyaca ünlü 15 göl

‘Doğaya açılmayı’ deniz, kum, güneş tatiliyle bir tutmayan gezginler için göller bambaşka etki ve öneme sahip. Memleketimizde henüz göl turizmi pek gelişmiş değil, ancak yurt dışında bu kitlenin rağbet ettiği, oldukça ünlü göller mevcut. Seçmek zor, ancak büyüleyici doğa ve manzaraya sahip 15 tanesini paylaşmak istedik. En güzel göller listemize ek yapmak isterseniz yazı sonundaki “yorum” bölümü sizin için. 🙂

Constance Gölü – Almanya/Avusturya/İsviçre

Uzun kenarı yaklaşık 63 kilometre olan göl, Eylül’de bir başka güzel. Bisikletle gölün çevresini turlayan doğa severler, sonbaharda olgunlaşan üzüm, elma ve armutların tadına bakmak istediklerinde yol üstündeki bahçelere uğrayıp serbestçe koparıyor, çite asılan bahşiş kutusuna ‘gönüllerinden ne koparsa’ bırakıyor.
Inle Gölü – Myanmar

Burma’ya yapılacak bir ziyaretin belki de temel bileşeni Inle Gölü üzerindeki tekne turlarından birine katılmak olmalı. Ortalama dört saat süren ve beş kişilik teknelerle yapılan turlar, Indein, Inpawkhon, Nga Hpe Kyaung gibi bölgenin en turistik noktalarına uğruyor.

Annecy Gölü – Fransa

Avrupa’nın en temiz gölü olarak bilinen Annecy’nin korunmasına yönelik inanılmaz sıkı kontroller söz konusu. Fransız ressam Cézanne’ın Le Lac Bleu tablosunda resmettiği billur mavi suları, geri plandaki dağ ve orman manzaraları, kıyılarındaki mini plajlarıyla ömür uzatan bir tabiat harikası resmen.
Baykal Gölü – Rusya

Dünyanın en heyecan verici tren yolculuklarından birini sunan Trans-Sibirya Demiryolu’nun yaklaşık 180 kilometrelik kısmı Baykal Gölü kıyılarına paralel gidiyor. Hızla kuruyor olmasına karşın oldukça zengin ve farklı bir canlı ve bitki örtüsüne ev sahipliği yapıyor. Yaz ve bahar aylarında bolca gezi teknesi durgun sularında salınırken görülebilir.

Bled Gölü – Slovenya

Bled Gölü, Slovenya’nın en fotojenik noktalarından biri. Üstelik sisli bir gün doğumu yakalama şansınız varsa manzara iki kat daha etkileyici. Güzel göller listesi yapanlar Bled’i asla pas geçmiyor. Daha önce galerisini de paylaşmıştık.
Buttermere Gölü – İngiltere

Doğa gezilerini seven Britanyalılar arasında oldukça popüler olan Göller Bölgesi’nin en muhteşem manzaralı gölü. Çevresindeki şato, kale ve eski köylere uğrayarak gölün çevresini dolaşmak bir güne sığıyor. Bölgedeki en büyük şelale Scale Force yakınlarda.

Cenevre Gölü – İsviçre

Mary Shelley, ünlü eseri Frankenstein’ı henüz kafasında olgunlaştırırken (1816’da 18 yaşındayken) Cenevre Gölü kıyılarında zaman geçiriyordu. Shelley’den çok sonra da pek çok şöhretli isim (Vladimir Lenin, David Bowie, Freddie Mercury) bu güzelle güzeli gölün kıyılarına sık sık tazelenmeye geldiler.
Malavi Gölü – Malavi

587 kilometre uzunluğa, 86 kilometre ene sahip bu dev göl, berrak mavi suları ve tertemiz kıyılarında doğayla içiçe motelleriyle muhteşem bir göl tatili vaat ediyor.

Michigan Gölü – ABD

Kuzey Amerika’daki en büyük beş göl içinde üçüncü sırada. Her mevsimde ziyaretçisi eksilmeye dev gölün kıyılarında plajlar da var kayak tesisleri de!
Como Gölü – İtalya

Avrupa’nın en meşhur ve turistik göllerinin belki de başında gelen Como, çevresindeki turistik tesis ve köylerdeki zıplayan fiyatlara rağmen hala oldukça popüler. Avrupa’nın en büyük göl adası Monte Isola’da burada. Doğası ve suyunun temizliği koruma altında olan göl, fazla uzağa gitmek istemeyen Avrupalı göl severler için en iyi seçenek.

Loch Awe Gölü – İskoçya

İskoçya’nın en büyük ve büyüleyici göllerinden Loch (Göl) Awe, 15’inci yüzyıldan kalma Kilchurn kalesi başta olmak üzere ilginç görünümlü birkaç eski malikaneyi kıyılarında barındırıyor. Lochawe ve Dalmally köylerine de mutlaka uğranmalı.
Moraine Gölü – Kanada

Kuzeydeki komşusu Louise Gölü kadar meşhur olmasa da, daha fazla sükunet ve tecrit arayanların tercihi Moraine Gölü. Rockies sıra dağlarındaki göl, yazın kanoyla gezinti ve kamp, kışın da yakınlardaki tesislerde kayak için ideal doğal ortamı sunuyor.

Tasman – Yeni Zelanda

Aoraki/Mount Cook Doğal Parkı içindeki Tasman Gölü, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki en yüksek dağ olan Cook Dağı’nın ve Tasman Buzulu’nun arasında yer alıyor. Özellikle baharlarda donma ve erime dönemlerinde büründüğü güzellikler, öğleden sonraları düzenlenen gemi turlarına rağbeti artırıyor.
Titicaca Gölü – Peru/Bolivya

Dünyada irtifası en yüksek ‘su taşıtıyla ulaşıma elverişli’ gölü olarak bilinen Titicaca, deniz seviyesinden 3821 metre yukarıda. Peru ile Bolivya sınırında yer alan dağ gölünün kıyılarında çok sayıda motel ve pansiyon var. Aynı zamanda Güney Amerika’daki en büyük göl.

Wolfgangsee Gölü – Avusturya

Bölgedeki üç gölden en şahanesi (ama diğer iki göl de -Attersee ve Hallstatter- kayda değer). Kıyılarında 15’inci yüzyıldan kalma altar panosunu barındıran St. Wolfgang ile Amadeus Mozart’ın annesinin köyü St. Gilgen bulunuyor.

1 yorum

  1. dünyadaki gölleri güzel geziyorsunuz ancak türkiyemizdeki göllerde cok güzel salda gölü eğirdir gölü birazda buralarin reklamlarını yapın turizme katkı sağlayın.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz