Asansörün olmadığı zamanlarda merdiven vardı! Ve kamuya açık olan bazıları bugün bile gezginlerin severek arşınladığı birer anıt haline dönüştü, yanlarına yenileri de eklendi. Seçtiğimiz dokuz örneği yarın öbür gün deneyimleme şansınız olursa kondisyonunuzun süper olduğundan mutlaka emin olun. 🙂

Machu Picchu, Peru

Deniz seviyesinden yaklaşık 2440 metre yukarıda olan Machu Picchu harabeleri, bugün dünyanın yedi harikasından biri konumunda. İnka uygarlığından kalan bu çok önemli yerleşim yerini gezmek için binlerce basamağı tırmanmanız gerekiyor.

Heaven’s Gate (Cennetin Kapısı) – Jangjaye, Çin

Tianmen Dağı Ulusal Parkı’nda bulunan bu basamaklarla, kelimenin tam anlamıyla, dağın tepesine tırmanıyorsunuz. Ödülünüz ise ‘Cennetin Kapısı’.

Tiger&Turtle Büyülü Dağ – Duisburg, Almanya

Yukarılarda bir yere ulaşmaktan ziyade üstünde olmanın asıl deneyim olarak planlandığı bir ‘enstalasyon’ bu aslında. İlginç mimarili bu eserde adım atarken Duisburg çevresindeki muhteşem manzarayı da izleyebiliyorsunuz.

Chand Baori – Abhaneri, Hindistan

800’lü yıllarda inşa edldiği tahmin edilen Chand Baori, Hindistan’daki en eski ve çekici yapılardan. Yerin altına giden merdivenler yaklaşık 3 bin 500 basamaktan oluşuyor.

Musa Köprüsü – Halsteren, Hollanda

Adından da anlaşılacağı üzere Musa peygamberin Kızıl Deniz’i ayırması mucizesinden esinlenen yapı, yayanın iki yandaki suyun ortasından geçtiği bir ‘ters köprü’. İki yandaki suyun geçide akması akıllı bir seviye kontrol sistemiyle engelleniyor.

Santorini Adası, Yunanistan

instagram santorini‘Yunan adası’ dendiğinde akla ilk gelen birkaç adadan biri Santorini. Denize dik tepenin yamacındaki bembeyaz evleriyle ünlü ada manzarasını ve Ege Denizi’ni yüksek irtifadan izleyebilmek için elbette o evlerin arasından kıvrılarak çıkan merdivenleri tırmanmanız gerekiyor.

El Peñon de Guatape – Medellin, Kolombiya

El Peñón de GuatapéDeniz seviyesinden yaklaşık 2130 metre yukarıya çıkan bu merdivenler 740 basamaktan oluşuyor. Eski çağlarda bu monolitin kutsal olduğu düşünülüyormuş.

Angkor Wat – Siem Reap, Kamboçya

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Angkor Wat, dünyanın en büyük dini anıt kompleksi. 12’inci yüzyılda bir Hindu tapınağı olarak yapılan komplekste tapınaklara çıkan enfes manzaralı ve tüyler ürpertici çok sayıda merdiven var.

Haʻikū Stairs – Oahu, Hawai

Oahu’daki Ko’olau dağlarında yer alan merdivenin basamak sayısı 4 bin! ‘Cennet Merdiveni’ de denilen basamakları tamamlamaya çalışırken cenneti yakından görmeniz de mümkün.

Görseller: Wikimedia Commons

İlginizi çekebilir:

Mimari ve tasarım harikası 16 tren istasyonu

https://gezzio.com/kasabada-yol-yerine-su-kanallari-var/

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz