Neredeyse tüm Türkiye’yi etkisi altına alan kar yağışı, her ne kadar yolları kapasa ve ulaşımı eziyetli kılsa da iş ve okulları tatil edilenlerle kar manzarası sevenlere bayram yaşatıyor. Karlı sokaklar tabi fotoğrafçılığa meraklı kişiler için de nimet. Fırsattan istifade edelim, buğulanmayı önlemekten beyaz ayarına, derinlikten pili verimli kullanmaya 10 adımda güzel kar fotoğrafı nasıl çekilir, Canon Ürün Uzmanı Mert Gündoğdu’nun ağzından paylaşalım. Gündoğdu’nun EOS 5D Mark IV ile çektiği bazı örnek fotoğrafları da aralarda görebilirsiniz.

Havaya uygun fotoğraf makinesi

Şipşak fotoğraf makinelerinin ince ve ısıyı hızla geçiren kasaları ve iç aksamı soğuk havada uzun süren fotoğraf turlarına dayanamayabilir. DSLR ya da sağlam kasalı aynasız makineleri tercih etmekte fayda var.

Tek lens seçmeli

Mümkünse tek lens seçin ve onunla çekimlerinizi gerçekleştirin. Dışarıda kar ya da yağmur yağabileceğini düşünürseniz lens değiştirmek makinenizin sensörüne kar veya yağmur suyu kaçmasına sebep olabilir. Lens olarak mümkün oldukça en fazla odak uzaklığına sahip lensler kullanın. Misal 18-135mm, 18-200mm, 24-105mm, 28-300mm lensler kullanabilirsiniz.

Pilleri sıcak cepte tutun

Fotoğraf makinenizin pillerini tam olarak doldurun. Pilleriniz soğuk havada normalden daha hızlı tükenecektir, bu yüzden yarım dolu pille dışarı çıkarsanız çekiminiz yarım kalabilir. Aynı zamanda pillerinizi makinenin içinde tutmaktansa sıcak ceplerinizde muhafaza etmeniz kar çekimlerinde şarjınızın daha uzun gitmesini sağlayacaktır. Uzun gezilerde mutlaka yedek batarya alın.

Çanta ve bezi unutmayın

Bunların dışında bir diğer önemli konu ise temizlik ve koruma. Bunun için yağmurluklu bir fotoğraf makinesi çantası ve bir adet lens temizleme bezi olmazsa olmazlardır.

Buğulanmayı silmeyin!

Soğuk havada fotoğraf çektikten sonra, ısınmak ve dinlenmek için bir yere girdiğiniz zaman fotoğraf makinenizde ısınmaya başlayacaktır, bu durumda lensin ön camında ve vizörde buğulanmalar olacaktır. Burada buğulanmaya kesinlikle müdahale etmemeniz gerekiyor. Bırakın fotoğraf makinesi ortam ısısına alışsın ve buğu kendiliğinden yok olsun. Aksi takdirde lensinizi sildiğiniz şekilde bir iz kalacaktır.

Rota oluşturun

Kış zamanı hava erken kararıyor, hava soğuk, üşüyoruz. Bu yüzden yola çıkmadan önce mutlaka rotanızı kafanızda oluşturun. Bu sayede aynı gün içerisinde maksimum lokasyonda ve çeşitlilikte fotoğraf çekebilirsiniz. Evden çıkmadan kullanacağınız toplu taşıma araçları hakkında internet sitelerinden iptal durumlarını öğrenin. Çok uzaklaşmak istemiyorsanız Google’dan yakınlarınızdaki fotoğraflık mekanları öğrenebilirsiniz. Arama için örnek anahtar kelime öbeği “İstanbul kar fotoğrafları” olabilir mesela.

+1 pozlama yapın

Fotoğraf makinelerinin sensörleri çektiğimiz kadrajları siyah beyaz olarak görür. Sensörler, doğrulttuğunuz objeyi her zaman yüzde 18 gri tonuna çevirerek doğru pozlamayı yaptığını düşünür. Bunun önüne geçmek için kar fotoğrafı çekerken pozlamanızı her zaman +1 olarak ayarlamanızı öneririz. Böylelikle fotoğraflarınızdaki beyaz tonu olması gerektiği gibi çıkacaktır.

RAW formatında kaydedin

Her zaman RAW formatta fotoğraf çekmenizi öneririz. Bu format fotoğrafların ham olarak kaydedilmesini sağlayacaktır. JPEG format eğer 5mb yer kaplıyorsa RAW format 25mb yer kaplayacaktır ama bir o kadar da veriyi içinde saklayacaktır.

Beyaz Ayarı kritik

Tabii bir önemli diğer konu ise ‘beyaz ayarı’. Malum kar fotoğrafı çekerken beyaz ayarının doğru olması gerekiyor. Çekim yaparken yanlış bir ayar yaptıysanız ve bunu evde fark ettiyseniz, RAW formatta herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız fakat JPEG formatta ne yazık ki doğru renge ulaşmak sizi yoracaktır.

Derinlik için bunlara dikkat

Genellikle fotoğraf makinemizi AV Modu’nda yan diyafram öncelikli modda kullanırız. Diyafram öncelik modu kullanıldığı için ise alan derinliğine istediğimiz gibi hükmedebiliriz. Açık diyafram değerleri (f/1.4, f/1.8 vs) kullanırsanız ön taraf net arka taraf bulanık fotoğraflar, daha kısık değerleri (f/8, f/9) kullanırsanız ise fotoğrafın bütün alanları net olacaktır. Buradaki matematiği düşünerek siz de nasıl çekimler yapmak istiyorsanız diyafram ayarlarınızı ona göre değiştirebilirsiniz.

Fotoğraflar: Mert Gündoğdu

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz