Sokak sanatçısı Okuda San Miguel, Özgürlük Yolunda 11 Serap (11 Mirages To The freedom) adını verdiği proje için Fas’ın Youssoufia bölgesindeki terk edilmiş bir kilise binasını renklerle bezedi, dünyadaki en renkli kilise manzarasını yarattı.

Sanatçı kiliselere kattığı renk sayesinde dini ve spiritüalizmi yeni nesillerle buluşturduğunu düşünüyor. “Renkler kiliseyi sadece Hristiyanlığa bağlı kılmaktan kurtarıyor” diyen San Miguel, bu yapıların her nerede ve hangi kültürün hakim olduğu yerde olursa olsun farklı dinlerden insanları bir araya getirdiğini söylüyor ve ekliyor: “Sanat sınır tanımaz. Müslümanlar buraya gelip kilisenin ve benim fotoğraflarımı çekiyorlar. Bu sevgi, özgürlük ve eşitliktir.”

San Miguel, daha önce de İspanyol şehri Illanera’daki bir kiliseyi La Iglesia Skate adında rengarenk bir kaykay parkına çevirmişti. Red Bull’un sponsor olduğu projede mekanı parlak, izometrik resimlerle doldurmuştu. Buradaki çizimlerin arasında en çok öne çıkansa kuşkusuz Kaos Yıldızı’ydı.

Sanatçı gökkuşağı renklerindeki rüzgar gülüyle “Kim olursan ol, ne yaparsan yap, önemli olan kişisel hedeflerinizdir” mesajı veriyor. En renkli kilise fotoğrafları aşağıda.

faskilise7 faskilise6 faskilise4 faskilise3 faskilise1

faskilise9

La Iglesia Skate’teki dönüşüm

church-skate-park-kaos-temple-okuda-san-miguel-100 church-skate-park-kaos-temple-okuda-san-miguel-102

(fotoğraflar: Design Boom)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz