İnşaatı bu yılın başlarında tamamlanan ve Çin anakarasıyla Hong Kong ile Makao‘yu birbirine bağlayan denizaşırı köprü kullanıma açıldı. Tam 55 kilometre uzunluğundaki Hong Kong-Zhuhai-Makao köprü otoyolu, dünyadaki en uzun denizaşırı köprü ünvanına da sahip.

Hong Kong ile Çin’in Zhuhai kenti arasındaki seyahat süresini 4 saatten 30 dakikaya indiren deniz üstü otoyolunun Hong Kong açıklarında başlayan 6.7 kilometrelik bir kısmı da denizin 44 metre altında tünel olarak ilerliyor.

Toplam maliyeti 20 milyar doları geçen köprünün finansmanı Çin’in Guangdong Eyaleti’yle, yine Çin’e bağlı Hong Kong ve Makao özerk yönetimlerince karşılandı. Yapımı 2009’da başlayan otoyolun 2016’da bitirilmesi planlansa da, bütçe ve güvenlik sorunları nedeniyle açılışı bugüne kadar gecikti. Özel araçların ve taksilerin geçişine kapalı olan köprüden sadece toplu taşıma ve nakliyat araçlarıyla özel izinli binek otomobillerin geçişine izin veriliyor.

Proje dev bir mühendislik başarısı gibi görünüyor, ancak köprü otoyolun oldukça gereksiz olduğunu ve bu yolla vergi gelirlerinin çarçur edildiğini düşünen önemli bir kesim de var. Öte yandan köprünün geçtiği Pearl River deltası açıklarında dolanan, beslenen ve üreyen Çin beyaz yunuslarının neslinin zaten tehlike altında olduğunu hatırlatan bilimciler, yeni köprüyle bu sürecin hızlanacağını savunuyor.

Görseller: Xinhuanet

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz