Aktarmasız (direkt) yapılan tarifeli ve ticari en uzun uçuş rekoru yenilendi. Singapore Airlines, uzun süredir hazırlandığı ve 18 saate yakın süreceği tahmin edilen SingapurNewYork uçuşunu gerçekleştirdi. Önceki rekor, yılın başlarında Perth ile Londra arasında 17 saatlik uçuşlarına başlayan Qantas Airlines’a aitti.

Singapore Airlines’ın SQ22 sefer sayılı Airbus A350-900 ULR (ultra long range) özel yapım uçağı, 150 yolcu ve 17 uçuş görevlisiyle tam 17 saat 52 dakika uçtu ve yerel saatle sabah 05:29’da New York‘a indi. Görüşü alınan yolcular, uçuşun rahat ve sorunsuz geçtiğini söyledi.

Singapur Changi Havalimanı‘yla New York Newark Havalimanı arasında gerçekleşen uçuşta sadece Business ve Premium Economy sınıfı koltuklar vardı. Yetkililer 67 Business ve 94 Premium Economy koltuğun tamamının uçuştan haftalar önce satıldığını açıkladı. Şirket bu hatta ekonomi sınıfı bilet satılmayacağını daha önce duyurmuştu.

Söz konusu hatta mevcut sezonda geçerli olan bilet fiyatları, Premium Economy’de tek yön 1,017 dolar, gidiş-dönüş 1,623 dolar Business Class’taysa tek yön 3,379 dolar, gidiş-dönüş 5,098 dolar olarak uygulanıyor.

Son yıllarda 15 saati geçen aktarmasız tarifeli uçuşların sayısı artmaya başlamış durumda. Bilet fiyatlarının yavaş da olsa düşme eğilimini sürdürmesi, dünyada farklı nedenlerle seyahat eden insanların sayısının hızla artması ve bir iki günü bulan yorucu aktarmalı uçuşlar yerine biraz daha fark ödeyip doğrudan uçmayı tercih edenlerin çoğalması, şirketleri yeni hatlar açmaya itiyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz