Endülüs özerk bölgesi, küresel turizmin en güçlü oyuncularından biri olan İspanya‘nın yükselen yıldızlarından. Her ne kadar Barselona‘nın aşırı şişirilmiş popülaritesiyle henüz yarışamıyor, Ibiza kadar bağıramıyor, Madrid kadar böbürlenmiyor olsalar da, mutfaktan tabiata deniz-kum-güneş tatili imkanlarından konukseverliğe dek pek çok açıdan İspanya’nın en şahane beldeleri buradadır diyebiliyoruz rahatlıkla. Turizm şirketinizin paket turlarında rastlamayacağınız yedi alternatif varış veya uğrak noktasını not düşmek isteriz.

PAMPANEIRA

Granada vilayetinin en tanınmış bölgesi Barranco de Poqueira’daki üç kasabanın en ufağı Pampaneria. Berberi kabilelerin yerleşik olduğu yıllardan kalan kendine has mimarisi ve manzaralarının yanı sıra seramik, tekstil ve halı-kilim gibi geleneksel zanaatlarıyla da ünlü. Çeşit çeşit güveç, çorba ve sosis-sucuk ürünleri de mutfağını çok özel kılıyor.
MOJÁCAR

Yaya olarak gezilmesi gereken kasaba sevimli yapıları, dolambaçlı patikaları, manzara ve müziğiyle hayran bırakıyor. Yalnız kasabanın sunduklarını tam olarak deneyimlemek için akıllı telefonunuzdaki pek zayıf harita ya da mekan tavsiye uygulamalarını kullanmak yerine turist danışma ofislerinden alacağınız harita ve kılavuzları kullanmanızı tavsiye ederiz.
FRIGILIANA

Málaga’nın 50 kilometre kadar doğusundaki Firigiliana, Costa del Sol’daki (Güneş Sahili) en resimsel ve göz alıcı kasaba sayılabilir. Bembeyaz evlerin oluşturduğu manzarayı yerinde görmek ve sokaklarına dalıp yerel yemeklere gömülmek şart.
LANJARÓN

Yaklaşık 5 bin nüfuslu Lanjaron bir kaplıca kasabası. Mağrıbilerin egemenliği sırasında İran’a kadar uzanan ticaret yolları üzerinde yer alan kasaba, o çağın izlerini hala mimari ve kültüründe taşıyor. Kaplıca tesislerinde sunulan sağlık paketlerinden yararlandıktan sonra kasaba merkezindeki kafe, restoran ve barlarda keyif yapabilirsiniz.
SALOBREÑA

Geniş kaya zemin üzerine kurulu Salobreña Arap geçmişinin izlerini yaşatıyor. Beyaz evler arasında dolanan labirent sokaklar her zaman şahane manzaralara açılıyor. Yerel deniz ürünleriyle yapılmış çorba ve güveçleri meşhur. Öyle acayip bir iklimi var ki, hem Akdeniz sebze ve meyveleri hem de mango avokado gibi tropik meyveler bölgede organik olarak yetiştirilebiliyor.
TREVÉLEZ

Sierra Nevada Ulusal Parkı sınırları içindeki Trevélez, İspanyolca’da “Jamón de Trevélez” denilen çok özel ve lezzetli jambonuyla tanınıyor. Seyahatiniz sırasında yeme içme ağırlıklı unutulmaz bir mola için ideal.
RONDA

Málaga’nın yaklaşık 100 kilometre batısındaki Ronda, El Tajo vadisinin yamaçlarında kurulu. Son yıllarda Endülüs’teki en popüler destinasyonlardan biri haline gelen kent, aynı zaman dünyanın en şahane köprülerinden birine de ev sahipliği yapıyor. Ronda’ya sadece 18’inci yüzyılda yapılan Puente Nuevo’dan geçmek için bile uğranabilir.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz