Kendinizi yüksek bir dağın zirvesinde hayal etmeye çalıştığınızda elbette muhteşem bir manzara, zorlu hava koşulları ve tabi ıssızlık aklınıza ilk düşen imgeler olacaktır. Ancak bu günlerde Everest Dağı için sonuncu imge ben geçerli değil gibi. Zira dünyanın en yüksek dağının zirvesinde resmen “izdiham” yaşanıyor. Hatta o kadar ki dağcılar zirveye dokunmak için bir alt düzlükte sıra beklerken ya da uzun bekleyişler sonası iniş sırasında bitkin düşerek hayatlarını kaybediyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre dağcılık sezonunun oldukça yoğun geçtiği Everest’e tırmanan dört dağcı daha geçtiğimiz hafta hayatını kaybetti. Böylece son bir hafta içinde ölenlerin sayısı sekize çıktı. Geçen yılın tamamında burada ölenlerin toplam sayısı altı olarak kaydedilmişti.

Dün hayatını kaybeden dağcılardan ikisinin 52 yaşındaki Kalpana Das ile 27 yaşındaki Nihal Bagwan adlı Hindistanlı dağcılar olduğu açıklandı. Fransız AFP ajansına konuşan tur organizatörü Keshav Paudel, Bagwan’ın iniş sırasında “12 saatten fazla sıra beklediğini ve bitkin düştüğünü” söyledi. Avusturyalı olan 65 yaşındaki üçüncü dağcı dağın kuzey Tibet bölgesinde iki gün önce, 44 yaşındaki İngiliz Robin Haynes Fisher de iniş sırasında hastalanarak dün yaşamını yitirdi.
Tırmanma izinlerinde patlama

Everest için verilen tırmanma izinlerinin sınırlanması çağrılarına rağmen, bu sayının rekor düzeye ulaşarak zirvede sıkışıklığa yol açtığı belirtiliyor. Dünyanın en yüksek dağı Everest için Nepal ilkbahar döneminde toplam 381 tırmanma iznini onayladı. Bu izni almak için 11 bin dolar ödemek gerekiyor. 2019’da Everest’e tırmananların sayısının geçen yılın rekoru olan 807’yi aşacağı tahmin ediliyor.

Hava şartlarının da bu yıl normalden daha kötü olduğu, aşırı rüzgarın dağcılar için zirveye tırmanmada kısa bir zaman aralığı bıraktığı ifade ediliyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz