Tırmanış takımları üreticisi Mammut, Himalayaların ve dünyanın en yüksek dağı Everest‘e tırmanış macerasını, en azından sanal olarak, herkese açtı. #Project360 adlı sanal gerçeklik projesiyle uzman dağcıları kendi üretimi profesyonel ekipmanlarla bir araya getiren firma, evinde, işyerinde bilgisayar ya da telefon başında oturan internet kullanıcılarına Everest’in zirvesine tırmanma deneyimi yaşayabilmeleri için dağcıları 6 GoPro’dan oluşan bir küple donattı ve zirve yoluna çıkardı. Go Pro’lardan biri her 30 saniyede bir çekim yaparken bir diğeri de aralıksız video kaydı yaptı ve böylece Everest yolu üç boyutlu bir videoya dönüştü.

Mammut’un Pazarlama Şefi Michael Gyssler, projenin büyük ilgi gördüğünü ifade ediyor. Projenin çıkış noktası Google Haritalar’ın sokak görünümü konseptinin dünyanın en yüksek dağında uygulanmasıymış. Bu fikir yeni bir belgeleme şekli doğurmuş.

Everest, dünyanın en zor parkurlarından olduğu için geçilen yolların tehlikeli olması fotoğraf ve video çekimini zorlaştırmış, aslında bu projede profesyonel fotoğrafçı ve kameraman bulunması gerekirken onların hayatını riske atmamak için hem iyi dağcı hem iyi fotoğrafçılardan oluşan bir ekip seçilmiş.

#Project360 ekibi Lakpa Sherpa, Pemba Rinji Sherpa ve yardımcıları Kusang Sherpa ile Ang Kaji Sherpa’dan oluşuyor. Everest macerasını ekran başında yaşamak isteyenler yukarıdaki videoya bakabilir ya da projenin sitesindeki interaktif çalışmayı kullanabilir.

everest-virtual-reality-360-degrees

PROJECT360_Everest_Team-Matthias_Taugwalder

Mount-Everst-360-degree-vr-700x467

Everest-tirmanis-dagci

Everest-dagci-tirmanis-gunes1

everest-dag-dagci-tirmanis1

eeverets-dag-dagci-tirmanis

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz