Ormanın içindeki ıssız ve göz alıcı malikanesinde yapay zekaya sahip robotlar yaratan nevrotik teknoloji milyarderi Nathan’ın hikayesini anlatan Ex Machina 2015’in en iyi ve en iddialı filmlerinden biri olduğu gibi tüm zamanların en iyi bilim kurgu ve gizem filmlerinden biriydi. Oysa Nathan’ın evi gerçek hayatta bir otel.

Business Insider’ın keşfettiği Norveç’in Valldal şehrindeki Juvet Landscape Hotel etrafındaki dağlara ve nehre uyumuyla dikkat çekiyor. Adeta manzaranın bir parçası gibi. Gecesi 200 dolar olan otel 9 adet ahşap panellerle yapılmış kulübeden oluşuyor. Her kulübede iki kişi kalabiliyor. Bazı kulübelere ulaşabilmek için çelik köprülerden geçmek gerekiyor. 25 metre karelik kulübeler yatak odası, çalışma odası, banyo ve oturma odasından oluşuyor. Banyo ve yatak odası hariç her oda boydan boya pencerelere sahip. Bu sayede misafirler manzaranın keyfinden maksimum oranda yararlanabiliyor.

Oturma alanı filmde Caleb Smith ile modern Frankestein Nathan Bateman’ın oturup bir süre konuştukları yer. Ex Machina’da transparan cam duvarlar olsa da gerçekte iç duvarlar buzlu camdan. Banyolarsa filmde göründüğünden daha aydınlık.

Ex Machina yerine nehir manzaralı jakuzi

Otelin içinde bulunduğu doğal ortama uygun şekilde kullanılan materyeller manzaranın önüne geçmeyi önlüyor. Kış aylarında eksi derecelerin yaşandığı Norveç’te tabii ki ısıtma ve şömine var. Filmdeki gibi yemek odası gerçek hayatta da Juvet’in restoranı olarak hizmet veriyor. Hemen önündeyse geniş bir teras ve terasta Valldola Nehri manzaralı bir jakuzi bulunuyor.

Juvet Landscape Hotel’in tasarımı mimarlık firması Jensen & Skodvin’e ait. Zaten firmanın öncelikli amacı da oteli doğaya en uygun şekilde tasarlamakmış.

(fotoğraflar: Juvet Landscape Hotel)

the-juvet-landscape-hotel1the-juvet-landscape-hotel2the-juvet-landscape-hotel3the-juvet-landscape-hotel4the-juvet-landscape-hotel5the-juvet-landscape-hotel6the-juvet-landscape-hotel7the-juvet-landscape-hotel8the-juvet-landscape-hotel9the-juvet-landscape-hotel10the-juvet-landscape-hotel11the-juvet-landscape-hotel12the-juvet-landscape-hotel13the-juvet-landscape-hotel14

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz