Hararetli bir devlet başkanlığı seçim süreci yaşayan Fransa’da Paris başta olmak üzere turistik bölgelerdeki güvenlik önlemlerinde de güçlendirme çalışmaları devam ediyor. Başkentte en çok ziyaretçi alan turistik nokta olan Eyfel Kulesikurşun geçirmez camdan yüksek perdelerle çevrilecek.

Geçen yıl Euro 2016 Avrupa futbol şampiyonası sırasında alınan terör karşıtı önlemler çerçevesinde, kulenin ayaklarıyla giriş kapılarının bulunduğu bölgeye kontrollü girişi sağlamak amacıyla yüksek tel perdeler kurulmuştu. Yeni şeffaf cam paneller, turistik bölgenin estetiğini bozmakla eleştirilen tel perdelerin yerine, yani kulenin ayakları dahil ziyaretçilerin toplandığı tüm alanı çevirecek şekilde yerleştirilecek.

2.5 metre yüksekliğinde kurşun geçirmez cam panellerden oluşacak bariyerin inşası 20 milyon euro‘ya mal olacak. Paris belediyesinden yapılan açıklamada, yeni cam bariyerin hem Eyfel Kulesi’nin estetiğini bozmamak hem de ziyaretçilerin güvenliğini güçlendirilmek amacıyla projelendirildiği belirtildi.

Cam bariyer, 128 yaşındaki Eyfel Kulesi’nin bakım ve modernizasyonu için hazırlanan 300 milyon euro’luk paketin bir parçası.

Fotoğraf: Noyan Ayan

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz