Facebook ile Airbus’tan ‘gökyüzünde internet’ için kapsamlı iş birliği

Facebook Airbus

Yüksek irtifalarda kesintisiz ve hızlı wi-fi bağlantısı sağlamaya yönelik yeni ve güçlü bir iş birliği Facebook ile Airbus‘tan geldi. İki dev şirket, yolcu uçaklarında kablosuz internet bağlantısının yanında seyir durumundaki yolcu uçaklarını aktarıcı olarak kullanıp dünyanın geri kalmış yerlerine internet bağlantısı götürme ve gerçek zamanlı küresel uçuş güvenliği ağı kurmaya kadar pek çok açılımı olabilecek kapsamlı bir iş birliği için anlaştı.

Facebook, drone’lar yoluyla dünyanın ücra köşelerine kablosuz internet bağlantısı götürülmesini öngören Aquila projesini 2016’da duyurmuş, ilk başarılı test uçuşunu da aynı yılın Haziran ayında gerçekleştirmişti. Bu hafta başında resmi bir açıklama yayınlayan şirket, “geniş bant bağlantı sağlamada yüksek irtifalı platform istasyonlarının (high altitude platform station – HAPS) işlerliğini göstermek ve spektrum ile havacılık politikalarını geliştirmek” hedefleriyle Airbus şirketiyle birlikte çalışma kararı aldıklarını duyurdu.

Aquila Facebook
Aquila ağını oluşturacak insansız uçaklar, güneş enerjisiyle çalışacak ve aylarca havada kalabilecek.

Dünyanın en büyük iki yolcu uçağı üreticisinden biri olan Airbus, ayrıca uzay yolculukları için donanım ve sistemler geliştiriyor, uydular ve fırlatma rampaları üretiyor, insansız hava araçları için gövde, motor ve navigasyon teknolojileri üzerinde çalışıyor. Şirketin gelecekte tek pilotlu veya pilotsuz yolcu uçağı konseptleri geliştirdiği de biliniyor. Dolayısıyla Airbus’ın Aquila projesine katkısı bir hayli fazla olabilir. Karşılığında da, örneğin, tüm Airbus yolcu uçaklarındaki wi-fi internet bağlantıları kesintisiz ve hızlı şekilde dünyanın dört yanına yayılacak olan Aquila şebekesi üzerinden sağlanabilir. Kısacası Facebook Airbus ikilisi için “limit gökyüzü”. 🙂

Ana görsel, Airbus ve Facebook kurumsal görselleri kullanılarak Gezzio tarafından yapılan bir montajdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Uçakta WiFi artık ‘lüks’ değil zorunluluk

Havayolu müşterilerini en mutlu eden şey ‘iyi kabin hizmeti’

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz