Fas ile Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu Turizm Dairesi Rusya arasında 12 anlaşma imzalandı. Anlaşmalarla kısa vadede 85 bin Rus turistin Fas’a gitmesi, bu rakamın 3 yıl sonunda 200 bine çıkması öngörülüyor.

Geçtiğimiz yılki uçak krizine kadar Türkiye, özellikle Antalya ve civarı, Ruslar için en popüler tatil noktalarıydı. 24 Kasım 2015’teki krizin ardından Türkiye’ye gelen Rus turist sayısında büyük düşüş yaşandı. Hatta geçtiğimiz haziran ayında önceki yıla oranla yüzde 98.5’lik dev bir düşüş yaşandı.

Rusya ve Türkiye arasında ilişkilerin yeniden düzelmeye başladığı, Rus turistlerin peron çıkışlarında güllerle karşılanmaya başladığı dönemde gerçekleşen darbe girişimi tüm yabancı tatilcilerle birlikte onları da kaçırdı. Eylülde charter yasağının kaldırılmasıyla birlikte Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı 60 bine ulaşabildi.

İki ülkenin bozulan ilişkileri tamir etmeye çalıştığı şu günlerde Rus turistler konusunda Türkiye’ye yeni bir rakip çıktı. Sputnik’e konuşan Fas’ın Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu Turizm Dairesi Samir Sussi Riah, Fas ve Rusya arasında 12 anlaşma imzalandığını, yılda 30 bin Rus turist ağırlayan Fas’ın önümüzdeki 3 yılda bu rakamın 200 bine çıkarmayı hedeflediğini duyurdu.

Fas’ın iki büyük rakibi var

Fas’ın hedeflerine ulaşabilmesi için önünde Rus turistlerin daha çok tercih ettiği deniz-güneş tatili ülkesi var: Türkiye ve Mısır. Türkiye uçak krizinin yanında gerçekleşen terör saldırılarıyla da turizmde zarar gördü. Mısır ise Şarm El Şeyh-St. Petersburg uçağı IŞİD saldırısına uğrayıp 224 yolcu hayatını kaybedince Ruslar için daha az tercih edilen bir ülke haline geldi. Tüm bunlara rağmen Ruslar alıştıkları tatil yörelerine gelmeye devam mı edecek yoksa Tunus sahillerini mi keşfe çıkmayı tercih edecek, bunu gelecek yılın verileri gösterecek.

(fotoğraf: Kasbah Udayas, Rabat, Fas Alllexxxis, Commons, Wikimedia)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz