Aşırı turizmin yıkıcı etkisini azaltmaya yönelik önlem alan Asya beldeleri arasına Boracay Adası da katıldı. Filipinler’in en popüler tatil beldelerinden Boracay’ın turistlere kapatılması kararlaştırıldı. Filipinler’i demir yumrukla yöneten devlet başkanı Rodrigo Duterte, dünyaca ünlü adanın aşırı turizm yüzünden “lağım çukuru” döndüğünü temizlik ve altyapı çalışmaları için 6 ay boyunca bölgede her türlü turistik faaliyetin yasaklanmasını öngören kararnameyi imzaladı.

Sadece 10.3 km² yüz ölçümüne sahip Boracay Adası, beyaz kumlu geniş kumsalları, oldukça hareketli gece hayatı ve türlü su sporlarına elverişli yapısı sayesinde her yıl 2 milyondan fazla turist çekiyor. İrili ufaklı 500’den fazla turistik iş yerinin bulunduğu adada geçen yıl ülke ekonomisine 1.07 milyar dolar gelir sağladı.

Duterte’nin emriyle 26 Nisan’dan itibaren 6 ay boyunca turizme kapanacak olan adada çalışan ve mülk sahibi olmayan yaklaşık 17 bin kişiye de 40 milyon dolar yardım yapılması planlanıyor.

Özellikle kanalizasyon ve diğer atık yönetim sistemlerindeki yetersizlik yüzünden doğal özelliklerini yitirmeye başlayan Boracay’da bu 6 ay boyunca öncelikle altyapı yatırımları yapılacağı belirtiliyor. Yasaktan sonra adada inşaatı başlayacak olan 500 milyon dolar bedelli kumarhane tesislerine de katı çevre koruma şartları getirildiği söyleniyor.

Yasak süresince Philippine Airlines da adadaki Caticlan ve Kalibo havalimaanlarına seferlerini azaltacak.

Görsel: Wikimedia Commons

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Turist ordularına direnen 10 şöhretli belde

Leonardo DiCaprio’nun meşhur ettiği plaj turistlere kapatılıyor [Video]

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz