Fransa, AB dışından gelenlerden negatif Covid-19 testi isteyecek

paris havalimani covid-19 testi

Fransa, Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerden gelen yolculardan son 72 saat içinde yapılmış negatif Covid-19 testi talep edecek. Fransa Başbakanı Jean Castex uygulamanın 18 Ocak’ta başlayacağını açıkladı.

Castex düzenlediği basın toplantısında negatif test sonucu ibraz edebilenlerin ayrıca ülkeye girdikten sonra kendilerini 7 gün izole etmeleri ve bu sürenin sonunda yeniden Covid-19 testi yaptırmalarının gerekeceğini bildirdi. Castex, AB üyesi ülkelerden Fransa‘ya gelenlerle ilgili kararın ise 21 Ocak’ta düzenlenecek AB Zirvesi’nde alınacağını kaydetti.

Covid-19 (koronavirüs) nedeniyle ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasağının 16 Ocak’tan itibaren saat 20.00 yerine 18.00’de başlayacağını açıklayan Castex, ülkede okulların açık kalmaya devam edeceğini söyledi.

Ülkede günlük ortalama Covid-19 vaka sayısının 16 bin olduğunu ve salgının aktif şekilde yayılmaya devam ettiğini söyleyen Castex, salgının seyrinin daha da kötüleşmesi halinde ülke genelinde yeniden sokağa çıkma kısıtlaması kararı alınabileceğini söyledi.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz