Mısır'dan kovduran görüntüler

Genç Alman turist Andrej Ciesielski’nin Gize Piramitlerinin tepesine çıkıp oradaki manzarayı çekme macerası hayatı boyunca Mısır’a girişinin yasaklanmasıyla son bulmuştu bu ay başında. İşte Mısır’dan kovduran görüntüler sonunda yayınlandı.

18 yaşındaki Andrej Ciesielski, Gize’nin Büyük Piramit’inin tepesine kadar tırmanmış, Kefren piramitini de içine alan eşsiz manzarayı bulunduğu yerden hem video hem de fotoğraf olarak kaydetmişti. 140 metreden aşağı indiğindeyse karşısında güvenlik görevlilerini buldu. Münihli video editörü kurallara aykırı davranışından dolayı gözaltına alınıp sorgulandı ancak, Ahram Online’ın haberine göre, yasadan haberi olmadığını söyleyince serbest bırakıldı. Serbest bırakılmasının ardından da çektiği görüntüler viral hızıyla yayılmaya başladı.

Çektiği eziyete değer mi bilinmez ama içerikleri Instagram ve Youtube’de oldukça ilgi görse de Ciesielski yüzünden Kahire’deki Alman büyükelçiliğine nota gönderildi ve bir daha Mısır’a geldiği takdirde ülkeden çıkamayacağı bildirildi.

Mısır kanunlarına göre 1951’den beri piramitlere tırmanmak yasak, tırmananlar için 3 yıl hapis cezası söz konusu ancak bu ceza 1973’e kadar pek uygulanmamış.

Ciesielski’nin Mısır’da çektiği bu kareler ilk değil, daha önce Dubai ve Hong Kong’da da benzer denemelerde bulunmuş.

Bir şehirde tepesine çıkılması yasaklanmış bir yapı ya da binaya tırmanıp oradan fotoğraflar çekmek son yılların yeni trendlerinden biri. Bu eyleme de “rooftopping” adı veriliyor.

https://www.instagram.com/p/BA-q2zLumjs/

https://www.instagram.com/p/BA-q5siumjw/

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz