“Yurt dışında balayı rotası” dendiğinde ilk akla gelen şehirleri hepimiz biliyoruz. Maldivler, Dubai, Ibiza gibi zoraki güzeller hariç pek çoğu şöhretlerini büyük ölçüde hak ediyor olsalar da, özellikle genç çiftler için farklı, romantik ve eğlenceli alternatif rotalar da bolca mevcut. Oslo‘dan Budva‘ya bu farklı ve çekici rotalardan 9 tanesini farklı kaynaklardan derledik.

Porto, Portekiz

Portekiz’in Lizbon’dan sonra ikinci büyük şehri Porto, Avrupa’daki yükselen turizm merkezlerinden. Douro Nehri’nin Atlantik Okyanusu’na döküldüğü alan üzerinde kurulan Porto, nefis yemekleri, dünyada ünlü şarapları, büyülü sokakları ve romantik kıyılarıyla genç yaşlı her çift için ideal bir tatil ve balayı noktası.
Saraybosna, Borna Hersek

Yakın geçmişte yaşadığı travmaları atlatmaya çalışan Bosna Hersek, henüz aşırı turizmin yıkıcı etkisini yaşamayan pırıl pırıl bir destinasyon. Sakin, güzel, sevimli başkent Saraybosna sokaklarında sevdiğinizle kol kola yürürken dinlendiğinizi hissedeceksiniz. Bosna Nehri’nin başladığı noktada kurulu olan Vrelo Bosne parkı, birbirinizin kalp atış seslerini duyabileceğiniz, yemyeşil ve romantik bir yer. Doğa sporları ve gece eğlenceleri açısından da eksik bir tarafı yok Saraybosna’nın.

Oslo, Norveç

Soğuğu bahane edip sımsıkı sarılarak yemyeşil dağlara kıyı berrak sularda fiyortları izlemek. Buna bir de tabiatın en sıra dışı ve romantik şovlarından olan Kuzey Işıkları’nı ekleyin! Fiyort turundan arta kalan zamanınızda Oslo kent merkezinin renkli ve keyifli yeme-içme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Geceleri dost canlısı Norveçlilerle tanışıp kaynaşabileceğiniz bar ve kulüpler de sizi bekliyor.
Mauritius

Hint Okyanusu’ndaki Mauritius, karşı komşusu Seyşeller kadar popüler olmaya çok yakın. Deniz havası ve manzarası seven yeni evliler için ideal bir balayı adresi. Engin maviliği, uzun kumsalları, tropik meyveleri ve sunduğu su altı ve üstü spor ve eğlence seçenekleriyle gönül çalan Mauritius’ta balayı ve tatil için 60 güne kadar kalışlarınızda vizeye ihtiyacınız yok.

Ohri, Makedonya

Makedonya‘nın en popüler noktası Ohri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde. Avrupa’daki en eski ve derin krater gölüne sahip olan Ohri’de Kaneo Plajı kenarındaki Sveti Jovan Kaneo Kilisesi’ni, Samuel Kalesi’ni, Ohri Antik Tiyatrosu’nu ele ele gezebilir, şehrin şirin ve sakin sokaklarında romantik yürüyüşler yapabilirsiniz. Elbette gölde yüzmek ve kıyısında romantik saatler geçirmek de şart.
Budva, Montenegro

Adriyatik kıyısındaki Budva eski ve sakin bir şehir büyüsünü yaşarken geceleri hareketli gece hayatından da vaz geçmek istemeyen çiftler için ideal. Bu parti ve deniz kasabasında gündüz bir Ortaçağ kentinin havasını solurken gece de kale içinde romantik bir yemek ertesinde pub’lara yelken açabilirsiniz.

Rodos, Yunanistan

Rodos Adası‘nın tarihi kent merkezi, UNESCO Dünya Mirası listesinde. Taşlı yollar, gotik kuleler, enfes kiliseler ziyaretçileri zaman yolculuğuna çıkarırken, insanlarının sıcakkanlılığı, sahilleri, beyaz şehir Lindos’u ve tavernalarıyla bol renkli ve eğlenceli bir Ege tatili vaat ediyor. Gündüzleri sahilleri keşfedebilir, her akşam farklı mekânlarda eğlencenin ve ada lezzetlerinin tadına varabilirsiniz.
Belgrad, Sırbistan

Vizesiz gidilebilen Avrupa kentlerinden Belgrad‘da Sava Nehri’nin kıyısında suyun tadını çıkarabilir, etkinliklere katılabilir, doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Ada Ciganlija bunun için ilk akla gelen nokta. Belgrad’ın atmosferi en aşkla dolu bölgesi diyebileceğimiz Skadarlija’de el ele gezerken ruhunuzu dinlendirecek, çevrenizdeki güzel yapıların ve mekanların tadını çıkaracaksınız.

St. Petersburg, Rusya

drone fotoğrafı st petersburg kilise

Bir zamanlar Rus İmparatorluğu’nun başkenti olması vesilesiyle bolca saray, köprü, sanat eseri ve zenginlik biriktiren St. Petersburg, çok sayıda kanal üzerinde kurulu olduğundan “Doğu Avrupa’nın Venediği” olarak da anılıyor. Kışın Beyaz Geceler, yazın da şahane Baltık manzaraları eşliğinde inanılmaz romantik anlar yaşayabileceğiniz ve ihtişamlı müzelerde kendinizi kaybedebileceğiniz bu büyülü kentte elbette gece hayatı da her türlü zevke hitap edecek denli zengin.

Kaynaklar: Tatilsepeti, Gezzio, Pegasus
Görseller:
Tatilsepeti, WikimediaCommons

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz