Küresel çapta faaliyet gösteren seyahat ve rezervasyon sitelerinin şifre güvenlik performansının test edildiği araştırmaya göre, bu sitelerin yüzde 89’u şifre güvenliği gereksinimlerinde zayıf kalıyor. Deshlane tarafından yapılan Seyahat Siteleri Şifre Reytingleri Raporu için 55 rezervasyon sitesi, sekiz karakterden daha kısa şifreleri kabul etme, harflerin ve rakamların karışık yazılmadığı şifreleri onaylama, otomatik şifre güvenliği uyarısı verme, üye olanlara onay ya da aktivasyon yollama ya da iki faktörlü kimlik doğrulama servisi sunma kriterleriyle değerlendirildi ve en az dört puan alan siteler başarılı sayıldı.

Raporda en yaygın problemin yüzde 96 oranla kimlik doğrulama sorunu olduğu ortaya çıktı. Booking.com, Hertz, American Airlines ve InterContinental Group gibi önemli sitelerin iki faktörlü doğrulamada başarısız olduğu görüldü. Genelde sadece Airbnb tam not alırken Hilton, Marriott ve United Airlines dört yıldızla derecelendirildi. Booking.com ve skyscanner.com üç, Couchsurfing, Hotels.com iki puan aldı. Agoda, Air Canada, Trip Advisor ve Trivago ise bir puanda kaldı. En düşük puanlı kategori 1,67 skor ile gemi tatili endüstrisi olurken 2,86 ile araba kiralama siteleri en iyi durumda gözüküyor.

Ayrıca, Dashlane’nin 2017’de Apple, Facebook ve PayPal gibi lider online alışveriş siteleriyle ilgili yaptığı araştırmada, alışveriş sitelerinin sadece yüzde 36’lık kesimi kriterleri karşılayamamıştı. Böylece seyahat siteleri, başka sitelere kıyasla da çok kötü bir performans göstermiş oldu.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Gezginler için sağlık, güvenlik ve trafik açısından en tehlikeli ülkeler

https://gezzio.com/seyahatte-guvenlik-icin-17-tuyo/

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz