Dijital dünyanın dinamiklerine hakim Gezzio takipçileri için bu yazıdaki tavsiyeler “sıradan” gelebilir ama tüm kesimleri düşünerek zaman zaman genel bir hatırlatma yapmakta fayda oluyor. Özellikle küçük girişimci ve/veya kobi niteliğindeki takipçilerimiz yüksek maliyetli bir IT departmanına sahip olamayacaklarından işlerinin ve verilerinin güvende olması için seyahat öncesi ve sırasında bu dört temel güvenlik önlemini hatırlamak ve hatta bir kontrol listesi haline getirmek isteyebilirler. Kaynak GoDaddy Türkiye ve MENA yöneticisi Selina Bieber, modifikasyon ve kısaltma Gezzio 🙂

Seyahate çıkmadan önce:

1. Verilerinizi yedekleyin, cihazlarınızı koruma altına alın, her şeye şifre koyun

İş için masaüstü bilgisayarı kullanıyorsanız ve/veya seyahat ederken dizüstü bilgisayarınızı ya da tabletinizi evde bırakacaksanız, cihazlarınızı koruma altına almalısınız. Bu cihazlarda kullandığınız sosyal medya ve e-posta hesapları ve banka uygulama ve sayfaları dahil tüm web sitesi ve platformlardan çıkış yapın. Eğer tarayıcınızdaki “giriş bilgilerini otomatik doldurma” özelliğini kullanıyorsanız iptal edin ve geçmişi de silin. Ayrıca cihazlara şifre koruması ekleyin, şirket ve müşteri bilgilerini buluta ya da güvenli yerdeki bir harici depolama aygıtına yedekleyin. Ve tabii ki evden ayrılmadan önce tüm elektronik cihazlarınızı kapatmayı unutmayın.

2. Yazılımları güncelleyin

Yazılımlara gelen güncellemelerin amacı, son kullanıcıyı daha iyi korumak, geliştiricilerin bulduğu açıkları bertaraf etmektir. Bu nedenle cihazlarınızdaki yazılımları güncellediğinizden emin olun; böylece siz seyahatteyken ortaya çıkabilecek potansiyel tehlikelere karşı daha korunmalı olursunuz. Güncellemeleri evde, kendi şifre korumalı Wi-Fi bağlantınız üzerinden yapın. Girişiminiz kritik veri ve bilgi barındıran bir web sitesini de içeriyorsa bir ftp uygulaması kullanarak yedekleyin veya hosting firmanızın yedekleme planlarını kullanın. 
Seyahat sırasında:

3. Herkese açık Wi-Fi ağlarında finansal veya kritik işlemler yapmayın

Seyahat sırasındaki temel güvenlik risklerinin önemli bir bölümü Wi-Fi ağlarından kaynaklanıyor. Seyahatiniz sırasında sık sık genele açık bir wi-fi ağına bağlanmanız gerekecek; otel, ofis, airbnb, kafe-restoran, hepsi wi-fi servisi sunuyorlar ve açıkçası çoğu zaman hayat kurtarıyorlar. Ancak unutmayalım ki herkese açık Wi-Fi ağları genellikle en güvensiz ağlardır. Şifreyle korunmayan ağlar kullanmayın, buralarda kredi kartınızı online alışveriş için kullanmayın, banka/finansal hizmetler sayfalarını ücretsiz ağlar üzerinden ziyaret etmeyin.

4. Mobil cihazlarınızda da şifreleme önemli

Tarayıcıların hesaplara giriş bilgilerini hatırlayıp otomatik doldurma özelliği seyahatte yanınızda taşıdığınız cihazlarda da sorun yaratabilir. Cihazınızı kaybetmeniz veya çaldırmanız riskini düşünerek seyahatiniz bitene kadar tarayıcınızın otomatik doldurma özelliğini kapamak ve bu cihazlarınıza kullandığınız tüm hesaplarınıza karmaşık yeni şifreler atamak akıllıca olur. Ayrıca kurumsal e-posta ve banka hesapları gibi hassas bilgi barındıran hesapların çok faktörlü kimlik doğrulama özelliklerini aktive edebilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz