Google çeviri servisinin özellikle Latin kökenli olmayan diller için pek başarılı olduğu söylenemez. Ne var ki yapay zeka yatırımları sayesinde hızla gelişiyor ve şirket de bu servisini diğer alanlara entegre etmekte zaman kaybetmiyor. Sınır ötesi gezginleri ilgilendiren yeni habere göre bundan böyle ülkesi dışında seyahat edenler Google Maps (Haritalar) kullanırken çevredeki turistik mekan ve işyerleri için başka dillerde yapılmış önceki yorum ve değerlendirmeleri otomatik olarak kendi dillerine çevrilmiş olarak görecekler.

Google Maps’e eklenen yeni özellikle örneğin Marakeş sokaklarında gezinirken düzgün bir restoran bulmak istediğinizde çevredeki alakalı işyerleri için başka dillerde yapılmış olan yorumlar otomatikman Türkçe olarak (ya da akıllı telefonunuzun dilini hangisine ayarladıysanız o dilde) gösteriliyor.Özelliğin sadece Maps’te değil Arama fonksiyonunda da artık kullanılabildiğimi ekleyelim.

İyi İngilizce biliyorsanız size çok yardımı olmayabilir bu servisin, çünkü özellikle fazlaca turistik yerlerde mekanlar için yapılmış yorumların büyük çoğunluğu İngilizce. Yine de diğer durumlarda anlamadığınız yabancı dildeki yorumları kesip Google Çeviri sayfasına/uygulamasına yapıştırıp çevirisini okuma sürecini ortadan kaldırmış olması hiç de fena değil. Mobilde örnek bir sayfayı aşağıda görebilirsiniz.

Google çeviri

Ana görsel: Pexels

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz