Google Haritalar'da Listeler

Seyahatlerinde harita desteğini Google Haritalar uygulamasından alanlar, pek yakında favori mekanlarını bulmak veya paylaşmak için Foursquare veya TripAdvisor‘a başvurmaktan vazgeçebilir. Google’ın Haritalar (Maps) uygulamasına eklenen yeni Listeler (Lists) özelliğiyle iOS ve Android kullanıcıları, artık gittikleri şehirlerde uğrayıp da akıllarında kalan mekanları bir dahaki gelişlerinde hatırlayabilmek ve/veya arkadaşlarıyla paylaşabilmek için işaretleyebiliyorlar.

Aşamalı olarak tüm dillerde yayına alınan Google Haritalar’da Listeler özelliğinin en kullanışlı tarafı, mekan listelerinizi istediğiniz şekilde isimlendirebileceğiniz başlıklar altında toplayıp onlara yorum veya not ekleyebilmek, böylece bir dahaki ziyaretinizde o mekanları elinizle koymuş gibi bulabilmek. Misal Paris’te yemek yediğiniz şahane lokantaları, uğradığınız dükkanları, sanat galerilerini vs. ayrı listeler halinde derleyebiliyor, bunları Haritalar linkleri ve notlarınızla birlikte kaydedebiliyor ve bu listeleri başkalarıyla paylaşabiliyorsunuz. Bu özelliğiyle Google Haritalar’da Listeler esasen konum bazlı mekan keşif ve paylaşım sosyal ağı gibi davranıyor. Elbette kullanıcı bu listelerin ‘özel’ veya başkalarının izlemesine açık olmasına kendisi karar verebiliyor.

Mekan paylaşım uygulaması olarak Listeler

Google Haritalar, kolaylık olsun diye Listeler’de başlangıçta üç ana liste başlığı oluşturmuş: Favoriler, Yıldızlı Mekanlar ve Gidilecek Yerler. Ama dediğimiz gibi herkes kendi özel listelerini de oluşturabiliyor. Bu listelerin arkadaşlarınca izlenmesini ayarlarda tercih ettiyse, ondan sonraki tüm güncellemeleri de takipçileri görebiliyorlar.

Google, Haritalar için Listeler özelliğini geçen sonbahardan beri test ediyordu. Bugünden itibaren bu özellik aşamalı olarak tüm dillerdeki Maps uygulamalarına gelmiş olacak. Google Haritalar’da Listeler servisin nasıl kullanılacağını anlatan Google videosu aşağıda.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz