Google yeni ‘akıllı’ seyahat uygulaması – ya da asistanı da denebilir- Google Trips ile seyahat planı yapmak isteyen, kendine rehber arayan, kısaca yeni yerleri keşfetmek isteyen herkese yardımcı olmayı amaçlıyor.

Android ve iOS için ücretsiz olarak sunulan uygulama uçak biletleri ve otel rezervasyonlarının düzenliyor, 200 şehre dair rehber sunuyor ve kullanıcıların Google geçmişine bakarak tavsiyelerde bulunuyor. Uygulamanın en farklılaşan yönüyse mobil internet ya da Wi-Fi olmadığı durumlarda çevrimdışı çalışabilmesi. Yola çıkmadan önce harita ve önceden kaydedilen rotalar dahil ihtiyaç duyulan her şeyi telefonda tutan Trips, böylece kullanıcıları ekstra uluslararası veri harcamalarından da kurtarıyor.

The Verge’deki habere göre, Google Ürün Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Richard Holden uygulamanın iki yıllık bir çabanın ürünü olduğunu söylüyor. Trips’ten birkaç ay önce firma yine bir seyahat ürünü olan seyahat planlamalarını kolaylaştıran Destinations’ı tanıtmıştı. Google internet aramasında akla ilk başta nasıl Google geliyorsa bu uygulamayla birlikte gezginlerin ihtiyaçları içinde başvuracakları tek uygulama olmayı hedefliyor.

google-trips-1

TripIt’e rakip

Trips iş seyahatleri konusunda Concur’un TripIt’ine de rakip. Ancak henüz profesyonel seyahat konusunda yılda 49 dolar karşılığında premium hizmet sunan ve ödül puanlarını takip edip daha iyi bir koltuk olduğunda haber veren TripIt kadar dişli değil. Yine de Google’ın diğer hizmetlerinden (özellikle editöryal) yararlanarak sunduğu rehberleri bu eksikliğini telafi edebilir.

google-trips-2

Hayat kurtaran listeler: Things To Do

Google hesabı ile giriş yapılan Google Trips, geçmiş ve gelecek seyahatleri hafızasında tutuyor. Örneğin planlanan bir seyahate tıklandığında uçuş-otel bilgileri, yaptıysanız araba kiralama rezervasyonları, o destinasyona yönelik ipuçları (yerel para birimi, acil durumlarda gidilmesi gereken yerler, havaalanına ulaşım) gibi seçenekler beliriyor. En can alıcı özelliği ise Things To Do (Yapılacaklar Listesi), şehirde kalınacak süre içinde görülmesi popüler yerleri ve daha önce Google servislerinde aranan ya da kaydedilen her şeyi burada gösteriyor. Mesela 72 saatini Londra’da geçirecek bir gezgin için sadece bu sürede görmeye değer en önemli müze, mağaza ya da diğer şehir aktiviteleri bu listelerde sıralanıyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz