Sibirya’da bulunan ve yaz aylarında Maldivler’e benzeyen görüntüsü nedeniyle turistlerin gözde selfie mekanlarından biri olan turkuaz renkli gölün aslında yakınlardaki bir termik santral işletmesinin kül ve diğer atıklarını boşaltma alanı olduğu bildirildi. Turistlere suya girmemeleri ve kül alanlarında güneşlenmemeleri çağrısı yapıldı.

Halk arasında “Sibirya Maldivler’i” ve “Novosibirsk Maldivler’i” olarak anılan göl, turkuaz rengini tehlikeli termik santral kaynaklı kalsiyum tuzlarından ve diğer metal oksitlerden alıyor. Instagram‘da paylaşılan fotoğraflarla gittikçe popüler olan gölde özellikle çiftlerin çektiği ve sosyal medyada paylaştığı romantik selfie’lere sık rastlanıyor.
Novosibirsk kentine elektrik sağlayan Siberian Generating Company tarafından yayınlanan uyarıda ziyaretçilerin kül birikintilerinde güneşlenmemeleri, gölün suyunu asla içmemeleri hatta suya temas etmemeleri söyleniyor. Şirket ayrıca gölün altının balçık olduğu ve yüzmeye çalışanların buradan çıkamayabileceği uyarısı da yapıyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz