Fransa‘da ilk görülmesi gereken kentler malum. Yine de farklı bir Fransa deneyimi yaşamak isteyen doğa severler için Güney Fransa düşsel ortamlar sunuyor. Maviyi ve yeşili buluşturan Provence köyleri, çok popüler bir turistik bölge olsa da tarihi dokusu ve doğasını aynen koruyor. Lavanta tarlalarından arnavut kaldırımlı sokaklarına, benzersiz taş evlerinden kırmızı ve kahverenginin tüm tonlarını barındıran dağlarına kadar ruh serinleten görüntüler sunan dört Provence köyünü ilk fırsatta keşfetmek isteyebilirsiniz.

Gordes

Provence bölgesinin en ünlü ve turistik köylerinden olan Gordes, tepe üzerine kurulmuş tarihi bir yerleşim yeri. Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Provence bölgesinin en bozulmamış alanlarından birisi olan köye tepeden bakmak Provence deneyiminizi zenginleştirecektir. Lavanta tarlalarıyla meşhur olan Gordes’da muhteşem kokuların arasında dolaşmak da keyifli bir faaliyet olabilir.

Roussillon

Provence köylerini gezerken mor, mavi ve yeşilin yanına kırmızıyı da eklemek istiyorsanız Roussillon uğramanız gereken yer. Luberon Dağı’nın eteklerinde yer alan Roussillon, özel coğrafyası sayesinde kırmızı ve kahverenginin tüm tonlarını içinde barındırıyor. Roussillon köyünde yer alan evlerse rengarenk. Köye yolunuz düşerse klasik Fransız restoranlarına uğramadan geçmek olmaz.
Sault

lavanta

Güney Fransa bölgesinde lavanta denince akla ilk gelen köy Sault. Lavanta tarlalarına tepeden bakan Sault’ta, muhteşem kokular arasında gezinirken lavantadan yapılmış ürünleri satan birçok dükkana uğrama ve alışveriş yapma şansınız olacak. Lavanta balı ve lavantalı dondurma Sault’un simge ürünleri arasında.

Saint Paul de Vence

Güney Fransa Provence

Saint Paul de Vence köyünü Provence bölgesindeki diğer köylerden ayıran en büyük özellik birazcık ‘lüks’ tarafta yer alması. Civarında birçok lüks villanın yer aldığı lüks köyün içi taş evlerden oluşuyor. Fotoğraf çekmeyi sevenlerin için resmen bir cennet olan Saint Paul de Vence’ta çok sayıda sanat galerisi bulunuyor. Diğer Province köylerine göre daha pahalı olan köyde Provence bölgesinin kendine has çeşmelerine  sıklıkla rastlanıyor.

Kaynak ve fotoğraflar: Tatilsepeti

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz