Alışageldik bisikletler kısa mesafeler de çözüm sağlasa da sahipleri sıkça çalınma sorunu yaşayabiliyor ya da bisikletlerini yanlarına almaya çalıştıklarında zorlanıyorlar. Katlanan bisikletler bu soruna bir nebze çare olsa da onlar da ağırlıkları nedeniyle kolayca taşımaya elverişli değiller. Berlinli Felix Kruschardt’ın tasarladığı ‘Halbrad’ adlı ‘yarım’ bisiklet, bu dertten muzdarip kullanıcıları hedef alıyor. Halbrad, arkada büyük bir tekerlek öndeki ise çok daha küçük bir tekerleğe sahip. 99 cm yüksekliğinde ve 79 cm boyundaki iki vitesli bisikletin toplam ağırlığı ise 9 kilogram.

Euronews’a konuşan Felix Kruschardt, alışılmış bisikletlerin günlük kullanımında karşılaşılan birçok soruna bu tasarımının çözüm getirdiğini savunarak “Az yer kaplayan çok pratik bir alet. Çok kolay bir şekilde toplayıp metroda yanınıza alabilirsiniz. Bisiklet için ayrı bir bilet almanız da gerekmez. Evde de çok yer kaplamıyor” diyor.

İlk bakışta tek tekerlekli bir bisiklet gibi görünen tasarımda geleneksel bisikletlerden en önemli fark gidonun sürücünün arkasında kalması. Kruschardt tasarımını Berlin’in ünlü Brandenburg Kapısı önünde turistlere gösterirken onların kullanmayı da öğretiyor. Fakat bu yeni bisiklete binme biçimi uzun bir süreç gerektirmiyor, sadece birkaç dakikada öğreniliyor.

Halbrad’ın ikinci bir modeli ise ahşap iskelet üzerine kurulu. Kruschardt henüz seri üretim ve satışa başlamamış, ilk aşamada sene içerisinde en az 20 Halbrad üretmeyi hedefliyor.

halfrad-half-bike-5halfrad-half-bike-3halfrad-half-bike-4

(fotoğraflar: Halbrad)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz