Nova Togatorop, Oakland, Kaliforniya kökenli bir otostopçu ve fotoğrafçı. Endonezya‘nın başkenti Jakarta‘da doğan ve büyüyen sanatçı iç mimarlık eğitimi aldı ve bu alanda çalıştı ancak bir süre sonra işi bırakıp dünyayı keşfetmeye karar verdi. Azer Koçulu ile birlikte RoadBeats.com‘u kurarak hikayesini ve çektiği fotoğrafları paylaşan Togatorop’un yolu Türkiye‘ye de düştü; en çarpıcı durağıysa Hasankeyf oldu.

Ocak 2015’te tarihi kalıntıları ve tarihi şehri keşfederken Dicle ve etrafındaki mağaralarını oralı çocuklardan birinin yardımıyla görmeye gittiler. Zeynel Bey Mozolesi’nin karşı kıyısında yerlerini almışken binlerce kuşun dansına şahit oldular.

Koçulu manzarasını görebilmek için üç ayrı seferde bir kazadan dolayı 5 yıldır kapalı olan kaleye sızmaya çalıştı ancak belediye başkanı onayı olmadan giremedi. Sonunda drone‘unu yanında taşıyarak nehrin karşı kıyısındaki devlet dairelerine ulaştı ve izni aldı.

Hasankeyf‘te ve kale içinde onlarca fotoğraf çekse de asıl amacının dışına çıkarak sonunda bu videoyu çekti. Hasankeyf’in Kuşları, Hasankeyf ve doğal güzelliklerine, oranın insanlarına ve günlük hayatına dair kısa bir Kürtçe belgesel.

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz