Uçak yolculuğuna hazırlanırken giydiğiniz kıyafet ve takılar, yolculuk sırasındaki rahatlığı etkilemek bir yana, havalimanı güvenlik taramalarında kaybedilen zamanı da oldukça değiştirebiliyor. Siz siz olun, uçağı kaçırmamak ve hatta başkalarına kaçırtmamak için aşağıdakileri giymemeye çalışın:

1- Maksi elbise ve etekler

Modayı takip etmekle uçağa yetişmek arasında bir tercih yapmak istemiyorsanız bu kıyafetleri elemeniz şart. Yoksa dökümlü tasarımı nedeniyle altında bir şeyler gizliyor olabileceğiniz düşüncesiyle bir havalimanı güvenlik görevlisi tarafından köşeye çekileceğiniz muhakkak.

2- Firkete, alengirli toka

Yanlış duymadınız özellikle saçınızda çok fazla metal toka veya firkete varsa metal dedektörünün ötmesine sebep olabilirsiniz. Suçsuz olduğunuzu ispatlamaya çalışırken saçınız bozulacağını da unutmayın. En iyisi baştan hiç giymemek ya da plastik olanları tercih etmek. Uçağı kaçırmamak o esnada daha önemli, değil mi?

3- Metal bijuteri

Süslü olmak suç değil ama havalimanına giderken o kadar da parıltılı olmak ve tonla zaman kaybetmek zorunda değilsiniz. Xray cihazından geçtikten sonra çıkarıp takma ve tepside unutma gibi stresleri de cabası. Özellikle hacimli, içinde boş bölümler olabilen, güvenlikçilerin şüphelerini çekebilecek takılardan mutlaka uzak durulmalı.

4- Kargo pantolon ve şortlar

Listenin erkekleri en çok ilgilendiren parçası kargo tasarımlar. Bu pantolon ve şortlar hem birçok cebe hem de düğme ve kemer gibi parçalara sahip oldukları için dedektörleri en çok harekete geçiren kıyafetler arasında yer alıyor. Asıl kaos ise cepleri boşaltmanız istendiğinde başlıyor. Hep bir gizli cep daha olmasıysa cabası.

5. Bol delikli veya kopçalı botlar

Metal dedektörü illa ki botlarınızdaki metal parçalara ötecektir. Üstelik özellikle yurt dışı kapılarındaki güvenlik noktalarında ötsün ötmesin ayakkabı ve botlar çıkarılıyor artık. Bağcıklarını kopçalarından 10 kere döndürüp bağladığınız botlar size uçağı da kaçırtır güvenlikte eşyanızı da unutturur.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz