Havalimanlarında alınacak koronavirüs önlemleri açıklandı

koronavirüs önlemleri sabiha gökçen havalimanı yolcu salonu

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SGHM) haziranda başlayacak uçuşlar öncesinde Covid-19 (koronavirüs) salgınına karşı Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda tüm havalimanlarında uygulanacak önlem ve kurallara yönelik bir genelge yayınladı. Genelgeye göre havalimanlarında tüm yolcu ve ziyaretçilerin uyması gereken koronavirüs önlemleri ve kurallar şöyle sıralanıyor:

  • Yolcular maske takarak terminal binasına giriş yapabilecekler. Havalimanlarını kullanacak olan yolcular sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirler ve maske gibi koruyucu donanımlarını yanlarında bulundurmak zorundalar. Maskesiz yolcular havalimanlarına kabul edilmeyecek.
  • Refakatçi zorunluluğu olan yolcuların refakatçilerinin dışında terminal binasına karşılama ve uğurlamaya gelenlerin girişlerine izin verilmeyecek.
  • Havalimanına gelmek için özel toplu taşıma servislerini kullanan yolcuların maskesiz olarak araçlara binişlerine izin verilmeyecek. Araçlarda sosyal mesafe kuralına göre oturma düzenine göre seyahat edilecek, toplu taşıma araçları sürekli takip edilecek.
  • Koronavirüs önlemleri çerçevesinde yurt içi veya yurt dışından gelen ve giden yolcuların ateşleri, terminale binasına girişlerinde termal kamera veya temassız ısıölçerlerle ölçülecek.
Riskli bölgelerden gelenler farklı kapı kullanacak

  • Genelgede koronavirüs nedeniyle riskli bölgelerden gelecek olan yolcular için de sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirlere ilaveten teması minimuma indirmek amacıyla fiziki şartlar elverdiği durumlarda diğer yolculardan farklı giriş ve çıkış noktaları kullanımı sağlanacak.
  • Bu yolcuların termal kamera/ateş ölçümleri terminal girişinde yapılacak. Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı olan yolcular tıbbi maske takılarak havalimanı sağlık birimlerine yönlendirilecek.

İkamet adresleri istenecek

  • Hava yolunu kullanacak yolculardan koronavirüs ile ilgili kişisel bilgiler Sağlık Bakanlığı ve gerektiğinde üçüncü ülkeler ile paylaşılmak üzere havayolu şirketlerinden istenebilecek. Yanlış beyanda bulunanlar hakkında cezai yaptırımlar uygulanarak ve uçuşuna izin verilmeyecek.
  • Hava yolunu kullanacak yolculardan uçuşları öncesinde havayolu şirketlerine Türkiye sınırları içerisinde ikamet edecekleri adres ve bilgiler de istenecek.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz