Uzun süren uçak yolculukları pek çok açıdan ıstıraplıdır; hele ki 6-7 saati geçen aktarmasız kıtalar arası uçuşlar, özellikle ekonomi sınıfındaki rahatsız ve dar koltuklarda seyahat edenler için, kabusa dönebiliyor. Peki bu uçuşlar içinde en uzun süreyle yolcusunu helak edenler hangileri olabilir? Forbes araştırmış, dünyanın ticari havayolu firmalarınca tarifeli ve aktarmasız olarak gerçekleştirilen en uzun uçuş hatlarını sıralamış. Ancak özellikle bu uçuşların Emirates ve Qantas gibi dünyanın en beğenilen şirketlerce yapılıyor olması, ıstırabı bir nebze düşürüyordur.

Beşli listede Qantas iki uçuşla yer alırken, Orta Doğu’nun kıtalar arası transfer noktası konumuna yükselen Dubai’nin ulusal havayolu Emirates ve ABD’den United Airlines yer alıyorlar.

Uzun uçuş rekoru kıran bu şirketler arasında Qantas özellikle dikkat çekici; çünkü Avustralya’nın ulusal havayolu şirketi, İngiliz ve Amerikalı şirketlerin ‘ekonomik değil’ diyerek kestiği uzun Avustralya hatlarını hem art arda açıyor hem de standart ekonomi sınıfı koltuklarda rahatlık ve servis anlamında ciddi iyileştirmeler yapıyor. Bugün Qantas’ın 10 saati geçen duraksız uçuşlarında ekonomi sınıfında yemek seçiminden diz mesafesine pek çok özellik, diğer büyük havayolu şirketlerinin orta mesafe uçuşlardaki Comfort Class ya da Premium Class sınıfındaki konfora çok yakın.

Delhi-San Francisco

Air IndiaOperatör: Air India

Mesafe: 15,140 km

Uçuş süresi: 14 saat 30 dakika

Uçak: Boeing-777

Londra-Perth

Qantas Avustralya uzun uçuşOperatör: Qantas

Mesafe: 14,498 km

Uçuş süresi: 16 saat 35 dakika

Uçak: Boeing 787 Dreamliner

Dubai-Auckland

Emirates 747 uzun uçuşOperatör: Emirates

Mesafe: 14,200 km

Uçuş süresi: 16 saat 35 dakika

Uçak: Airbus A380

Dallas-Sydney

QantasOperatör: Qantas

Mesafe: 13,804 km

Uçuş süresi: 15 saat 30 dakika

Uçak: Airbus A380

Singapur-San Francisco

United SingaporeOperatör: United Continental

Mesafe: 13,592km

Uçuş süresi: 16 saat 20 dakika

Uçak: Boeing 787

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz