Malezya‘da “ülkenin ilk İslami havayolu şirketi” sloganıyla kurulan “helal havayolu” Rayani Air bu hafta ilk seferini gerçekleştirdi. Havayolunda Müslüman kadın hosteslerin başörtüsü takma zorunluluğu var, Müslüman olmayan çalışanlarınsa “düzgün” kıyafetler giymeleri isteniyor. Kabinde domuz, domuz ürünleri ve alkollü içeceğe izin yok ancak bu yasağın yolcuların bagajlarında veya gümrüksüz alışverişlerinde geçerli olup olmadığı bilinmiyor.

BBC’nin haberine göre, havayolu şirketinin kurucuları Ravi Alagendrran ve eşi Karthiyani Govindan Hindu. The Malay Mail gazetesine konuşan Alagendrran, büyüyen Müslüman yolcu pazarından faydalanmak için bu havayolu şirketini kurduklarını söylerken, “Bu, ayrım gözetilmesiyle ilgili bir mevzu değil. Mütevazı ve alkolsüz bir ortamda seyahat etmek isteyen herkes kendisini evinde hissedecek” diyor.

Kuruluş ilhamı kaybolan uçaktan

Associated Press haber ajansına göre havayolu şirketinin kurulmasına ilham veren faktörlerden biri Malezya‘daki belli bir muhafazakâr Müslümanlar kesimin, Malezya Havayolları‘na ait MH370 sefer sayılı uçağın kaybolması ve MH17 sefer sayılı uçağın da vurulup düşürülmesinin “Allah’ın gazabı”ndan kaynaklandığını düşünmesi.

rayani

Şirketin adı, İrlanda’nın ekonomik havayolu şirketi RyanAir’i de andırsa da aslında sahipleri Ravi ve Karthiyani’nin isimlerinin birleşiminden oluşuyor. “Rayani” aynı zamanda az bilinen Kalabarian felsefesine göre “değişimi ve seyahat etmeyi arzulayan kadın” anlamına geliyor. Hindistan’ın Maharaştra vilayetinde konuşulan Marathi diline göre de bir ağaç türünün adı.

Rayani Air, Malezya’nın Langkawi tatil adası merkezli yalnızca iç hat uçuşları düzenleyen bir havayolu şirketi. Şimdilik başkent Kuala Lumpur ve kuzey şehri Kota Bahru‘ya uçuyor. Filosunda yalnızca iki Boeing 737-400 uçağı var. Her biri yaklaşık 180 yolcu taşıyabiliyor. Şirkete bağlı, 8 pilot ve 50 mürettebat var. Fakat firma büyümeyi hedefliyor. Malezya’da iki şehre daha uçma planları var. The New Straits Times gazetesine göre ileride de amaç hacılar için Mekke‘ye sefer düzenlemek.

Başka ülkelerde de var

Bazı Müslüman ülkelerde, Şeriat’a uyumlu menüleri ve kuralları olan havayolu şirketleri var. Brunei Kraliyeti, Suudi Arabistan ve İran havayolları bunlardan birkaçı. Bloomberg haber sitesine göre gelecek sene Güney Asya’ya uçuşlara başlayacak olan Londra merkezli Firnas Havayolları da alkolü yasaklıyor ve helal menü ikram ediyor. Şirket ayrıca Şeriat’a uyumlu olarak faizsiz finans sistemine uygun çalışıyor.

(fotoğraf: Rayani Air)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz