En iyi tatil, aslında çoğunlukla havayolu veya otelin performansına değil size bağlı. Tatili anlamlı kılmak için ilk başta hatırlanması gereken nokta tatile neden çıkıldığı. Sıradan, monoton günlük hayatın dışına çıkmak için onca mesafe katedilir. Fakat bir yere gidildiğinde de sayılı günleri değerlendirmek için orası bir turist gibi yaşanır. Oysa o şehre dair asıl güzellik yüzeyin altında, tıpkı bir yerli gibi yaşamayı gerektirir. CN Traveler’ın tavsiyeleri de bu yönde, en başta yürümeye hazır olun ve bu 6 öneriyi değerlendirin. Bu sefer çok daha farklı ve derin bir tecrübe yaşadığınızı hissedeceksiniz.

1- Pahalı otelleri unutun, maddi gücünüz varsa bile

Evinizde gibi hissetmek için Airbnb’yi tercih edin, ister 6 odalı bir villa, ister 1 stüdyo daire olsun size daha iyi gelecek. Üstelik ev sahibinizin sizi yerel sosyal hayata çok daha hızlı adapte edebilme şansı olabilir.

2- Yiyecek içecek alışverişine çıkın

Oranın yerlileri nasıl yiyorsa öyle bir akşam yemeği size tatile geldiğiniz yere dair daha net bir fikir verebilir. Mesela Fransa’da Fransız peynirleri ve şarabıyla basit bir sofra. En iyi tatil yeni tatların denendiği tatildir, o kesin.

3- Aynı restorana tekrar gitmekten çekinmeyin

Her akşam yeni bir yer keşfetmek zorunda değilsiniz. Eğer yemek ve servis güzelse hiç sakıncası yok, hatta müdavimlerin nerede olursa olsun daha iyi muamele gördüğü kesin.

4- Kafanıza ve programınıza uygun insanlar arayın

Bir destinasyonu belli bir amaçla seçtiyseniz (dalış yapmak, oraya özgü içkileri tatmak, eğlence hayatı…) orada sizin ilgilendiğiniz konuyla ilgili yerlileri bulabilirsiniz. Böylece bir turist olarak yaşayacağınız deneyimlerin çok ötesine geçebilirsiniz.

5- Sosyal olun, yeni insanlarla tanışın ve tanıştığınız insanlarla sohbet edin

Turist olmak yeni bir okula başladığınız ilk gün kadar zor olabilir ama buzları kırmalısınız. Bu sayede o şehre dair tüyolar alabilirsiniz.

6- Akışına bırakın, “evet” demeyi öğrenin

Yabancılara karşı tedbirli olmak önemli ama yeni maceralara da açık olun. En ummadığınız teklif, tatilinizin en unutulmaz anısı haline gelebilir.

(fotoğraf: http://www.tourismthailand.org)

Yorum yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here