“Kartal Yuvası” adını müttefiklerden alsa da Almanya’da “Kehlsteinhaus” olarak biliniyor. Obersalzberg Dağlarının tepesinde, Bavyera’nın en güzel coğrafyalarının birinde, olduğu yerden küçük Berchtesgaden kasabasını izliyor. Adolf Hitler’in 50’nci doğum günü hediyesi olarak tasarlanan ve Martin Bormann’ın gözetiminde ve direktifleriyle inşa edilen bira bahçesi bugünün mühendislik imkanlarına göre bile ileri teknikler kullanılarak yapılmış.

Günümüzde bile Almanya’nın en yalçın yolu ile ulaşılabilen yapıya varmadan önce çetin bir dağ yolu aşılıyor, ardından Bormann’ın daha önce Alplerde tünel açan İtalyan mühendislerine yaptırdığı bir tünele giriliyor. Tünelin sonunda bugün bile hâlâ pırıl pırıl parlayan pirinç bir asansörle eve çıkılıyor. Ve bu asansör denizaltı teknolojisiyle çalışıyor.

Slate’in haberine göre, Hitler’in ve konuklarını da ağırladığı ev oldukça mütevazı ancak dekorasyon da bir o kadar lüks. Mussolini’nin hediyesi kırmızı mermerli şömine en dikkat çekici parçalardan biri, tabii ki Almanya ve Avusturya manzarası da…

Hitler’in bu abartılı hediyeye fazla ayak basmadığı da bir gerçek. Hem klostrofobi hem de vertigodan muzdarip olan Hitler’in vaktini daha çok dağın eteklerindeki bir malikanede, ünlü Berghof’da harcadığı biliniyor. Eva Braun ve ve köpeğiyle çekilen yaz fotoğrafları da orada çekilmiş.

Ne yapılacağına karar verilemedi

Kartal Yuvası’na daha çok önem atfedense müttefikler. Müttefikler Berchtesgaden’a ilk ulaşan olabilmek için kendi aralarında bile yarışmış. Hâlâ ilk ulaşanın Fransızlar mı Amerikalılar mı olduğu tartışmalı.

Mekan 1960’larda Alman hükümetine geri verildi ancak bu süreçte eski Nazilerin ve neo-Nazilerin burayı bir abideye çevirebileceği korkusuyla nasıl değerlendirileceğine karar vermek kolay olmadı. Sonunda bugünkü haline bir bira bahçesine dönüştü.

Fotoğraflar: Wikimedia Commons

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz