Hollanda’dan Türkiye, Rusya ve Çin’e gideceklere ‘cep telefonu’ uyarısı

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Türkiye, Rusya, Çin ve İran‘a gidecek vatandaşlarına, cep telefonu ve bilgisayarlarından hassas ve kişiler bilgileri silme uyarı yaptı. Türkiye ve diğer üç ülkede akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarların içindeki bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından okunduğunu ve kopyalandığını öne süren bakanlık, telefon ve bilgisayarlarda kesinlikle hassas bilgi ve belge bulundurulmamasını istedi.

Bakanlık bu ülkelere gidenlerin hediye USB bellekleri kullanmamaları, WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanmadan mutlaka VPN kurmaları, cihazların Bluetooth bağlantılarını tamamen kapamaları ve Hollanda SIM kartlarının bu ülkelere götürülmemesi onun yerine yerel ön ödemeli bir kart kullanılması gibi bir dizi öneride de bulundu.

BBC Türkçe‘den Yusuf Özkan’ın haberine göre Hollanda Dışişleri Bakanlığı, ticari ve ekonomik temaslarda bulunmak için Başbakan Mark Rutte ile birlikte Çin’e gidecek 165 şirket ile bürokrata bir uyarı mektubu gönderdi. Mektupta, siber casusluğa karşı alınacak önlemler sıralandı. Hollanda, bürokratlara seyahat öncesi güvenlik duvarı yükseltilmiş yeni telefon verecek.

Hollanda hükümeti, Çin‘in yanı sıra Rusya, Türkiye ile İran‘ı siber güvenlik konusunda riskli ülkeler olarak kabul ediyor. Hükümet göre bu ülkelerde akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar uzaktan izleniyor hatta içindeki bilgiler kopyalanabiliyor.

Haberin devamını ve Türkiye için de geçerli olduğu belirtilen uyarı listesini BBC Türkçe haberinde bulabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

https://gezzio.com/seyahatte-guvenlik-icin-17-tuyo/

Türkiye, kadın gezginler için ‘en tehlikeli 10 ülke’ arasında

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz