Hollandalı seyahat şirketleri hızlı koronavirüs testleri kullanacak

ucuş sefer tabela hollandalı

Hollanda‘daki tur operatörü ve havayolu şirketleri, 2021 baharından itibaren kendi ucuz ve hızlı koronavirüs testlerini kullanarak yeniden yolcu taşımaya başlamayı hedefliyor. Hollandalı şirketler bu amaçla tatil için gidilen ülkelerden kısa sürede sonuç alınan antijen testlere izin verilmesi için yoğun girişimlerde bulunuyor. İlk olumlu yanıt verense İspanya.

BBC Türkçe servisinden Yusuf Özkan’ın De Telegraaf gazetesinden aktardığına göre Hollanda Seyahat Acentaları Birliği (ANVR) Başkanı Frank Oostdam çok sayıda seyahat kuruluşunun hızlı Covid-19 testi konusunda hazırlık yaptığını söyledi. Yetkiliye göre zaman alan ve pahalı PCR testi yerine şikayeti olmayan yolculara uçuştan hemen önce uygulanacak ve kısa sürede sonucu alınacak antijen testleri sayesinde havayolu taşımacılığı daha güvenli hale gelecek.

PCR testi yerine önerilen ve 15 dakikada sonuç veren antijen testlerinin fiyatı şu anda 69 euro. Ancak ek arz nedeniyle fiyatların giderek düştüğünü belirten havayolu şirketleri en azından koronavirüs aşıları yaygınlaşana kadar hızlı testler sayesinde hava taşımacılığının yeniden normalleşebileceğini düşünüyor.
Covid-19 aşısının uygulanması zaman alacak

Hollandalı tur operatörleri de 2021 baharında başlayacak yeni turizm sezonuna “önce test yaptırın, sonra uçun” sloganıyla hazırlanıyor. Covid – 19 aşılarının kısa sürede herkese ulaşamayacağını belirten seyahat acenteleri, hızlı testlerle 2021 sezonunun da kaybedilmesinin önleneceğini görüşünde. Hollanda‘daki Utrecht Üniversitesi Tıp Fakültesi, futbol kulüplerine haftalarca uygulanan hızlı testlerin, yeni hastalık kapmış ancak hiçbir şikayeti olmayan kişilerde oldukça başarılı sonuç verdiğini açıkladı.

ANVR, hızlı testler konusunda işbirliği için Hollanda hükümeti ile görüşmelerde bulunuyor. Seyahat yasakları yerine hızlı testlerle güvenli seyahat öneren kuruluş, sektördeki şirketlerin bu amaçla ellerinden gelen her şeyi yapacağını belirtiyor. Türkiye’deki destinasyonlara yoğun uçuşları olan Corendon‘un da aralarında bulunduğu Hollandalı hava yolu şirketi ve seyahat acenteleri tatil ülkelerine hızlı antijen testlerine izin vermeleri çağrısında bulundu.

Bu çağrı, İspanya‘ya bağlı Kanarya Adaları tarafından olumlu karşılandı. Diğer tatil ülkelerinin de buna izin vermesi durumunda, uçuştan kısa süre önce yapılacak testler sayesinde, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamalarının büyük ölçüde rahatlayacağı belirtildi.

Görsel: Pixabay

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz