Zevkler, renkler, yeme-içme tercihleri ve pek çok diğer şey insandan insana tabi ki fark eder; ama özellikle gezi-seyahat-eğlence odağında temel bir takım kriterlere göre sıralamalar yapmak çoğu gezginin işini kolaylaştırıyor. Bu haberin konusu da, HostelWorld tarafından hazırlanan ve büyük şehirleri gezginlere sunduğu ‘gece hayatı‘ kalitesine göre sıralayan araştırma. Dünyanın dört yanındaki hostellerde kalan 4 bin 100 gece gezmesi meraklısı hostel ahalisinin katılımıyla hazırlanan rapora göre, dünyanın en düzgün, kaliteli ve ekonomik gece hayatı kombosu Hamburg‘ta. New York ve Amsterdam gibi devleri ve hatta Avrupa’nın alternatif eğlence merkezi olan memleketlisi Berlin’i geride bırakan Hamburg, küresel hostel ahalisinin puanlarıyla hazırlanan ‘en iyi gece hayatı‘ sıralamasında zirveyi kaptı.

Çevrimiçi hostel ve konaklama rezervasyon platformu HostelWorld’ün 27 ülkedeki 41 şehri kapsayan araştırmasında şu beş kategoride değerlendirme yapılarak toplam puanlar hesaplanmış: Gece hayatının genel kalitesi, yerli nüfusun açık görüşlü ve misafirperver olması, gece kendini güvende hissetme, gece ulaşım kolaylığı ve, elbette, maliyetler.

Hamburg, konuksever ve açık görüşlü yerli halk ile ulaşım kolaylığı kategorilerinde ilk sırayı alırken, gece hayatının genel kalite düzeyi açısından da Kopenhag’la birlikte ikinci sıraya oturmuş. Şehrin diğer üç kategoride de ilk 10 arasında yer aldığını belirtelim. Bu arada HostelWorld sıralamasındaki en ilginç detay, dünyanın en çılgın başkentlerinden biri olarak kabul edilen Londra’nın değil ilk 10’a, ilk 20’ye bile girememiş olması. Birleşik Krallık’ın başkenti 41 şehir içinde ancak 26’ıncı sırada yer bulabilmiş. İstanbul ise listede 29’uncu sırada.
İşte keyifli, renkli ve ekonomik bir gece gezmesi için en iyi 10 dünya kenti:

1.   Hamburg
2.   Kopenhag
3.   Berlin
4.   Dublin
5.   Amsterdam
6.   San Francisco
7.   Göteborg
8.   Prag
9.   Varşova
10. New York

Diğerleri de şöyle sıralanıyor:

11. Stockholm
12. Helsinki
13. Madrid
14. Boston
15. Pretoria
16. Şanghay
17. St. Petersburg
18. Toronto
19. Mumbai
20. Paris
21. Barselona
22. Vancouver
23. Şikago
24. Delhi
25. Cakarta
26. Londra
27. Kuala Lumpur
28. Sidney
29. İstanbul
30. Bangkok
31. Moskova
32. Milano
33. Meksiko
34. Sao Paulo
35. Johannesburg
36. Pekin
37. Seul
38. Rio de Janiero
39. Roma
40. Ankara
41. Tokyo

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz