Havayolu şirketlerinin daha fazla yolcu ve daha geniş hacimli uçaklar istediğini biliyoruz. Bağımsız mucit Olivier Grégoire dikey tasarımlı yani iki katlı uçak kabin modeli için patent aldı. Tasarım uygulanırsa 100 yıllık uçak yolculuğu deneyiminde yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.

İki katlı yolcu kabinleri hayata geçirilirse yolcular için şu avantajlar sağlanacak:
– 107 santim koltuklar arası boşluk
– 15 derecelik koltuk eğimi yerine 35 dereceye kadar koltuk yatırma opsiyonu
– Üç ayrı koridor sayesinde uçağı hızlı bir şekilde boşaltma

Grégoire, aslında bir yatak tasarımcısı. Dikey önerisinin halihazırdaki uçak tasarımlarına göre daha fazla kişisel alan sağlayacağını, bu sayede ayak kokusu veya rahatsız edici bir yolcudan bir nebze de olsa uzak kalınabileceğini dile getiriyor. Ayrıca modüler tasarımının basamaklar ve ekstra koridorlar sayesinde şu anki tasarımların zaaflarından arınacağını iddia ediyor.

İki katlı uçak kabini için çalışmaya üç yıl önce başladığını söyleyen tasarımcı Skift’e yaptığı açıklamada dikey tasarımla ekonomi sınıfı kapasitesinin yüzde 6 artabileceğini hesapladığını ancak asıl amacının ekonomi sınıfı yolcusunun sayısını değil konforunu artırmak olduğunu söylüyor.

Kamuoyu daha kalabalık tasarımları yolculara daha fazla kişisel alan sağlasa bile genelde hoş karşılamıyor fakat hem artan yolcu talebine hem de yolcuların daha fazla kişisel alan arayışına cevap verebilmek için bu çözümlerden birine odaklanılması şart.

dkt0k dkt1 dkt17 dkt13 dkt10

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz