İki tabak makarna ve su için 2 bin 700 TL hesap!

italya makarna kazıkçı lokanta

İtalya‘nın başkenti Roma‘da bir lokanta iki Japon turiste iki tabak makarna ve bir su için yaklaşık 430 euro hesap çıkardı. İtalyan basını ve sosyal medyada lokantaya tepkiler çığ gibi büyürken, ülkede yabancı turistlere farklı derecelerde şişirilmiş fatura çıkaran lokanta sayısının hiç de az olmadığı dile getiriliyor.

4 Eylül’de Roma‘nın merkezindeki Antico Caffe di Marte’de öğle yemeği yiyen iki Japon turist, kendilerine çıkarılan 429,80 euroluk (yaklaşık 2700 TL) faturayı internette yayımladı. Faturada 349,80 euro hesap ve 80 euro bahşiş yazdığı görülüyor. Turistler, bu hesabın iki tabak deniz ürünlü makarna ve su için çıkarıldığını iddia ediyor.
BBC’nin aktardığına göre merkez konumundan ötürü daha çok önünden geçen yabancı turistlerin girdiği, yemek kalitesi açısından bir özelliği olmaya Antico Caffe di Marte, yüklü hesap sonrası sosyal medyada tepki topladı. Lokanta “İtalya’nın adını kötüye çıkardığı” ve önemli bir geçim kaynağı olan turizme zarar verebileceği gerekçesiyle eleştiriliyor.

Roma merkezli Il Messaggero gazetesi, söz konusu restoranın başka bir sebeple geçici olarak kapatıldığını yazdı. Gazetenin haberine göre restoran kendisine tanınan alanın dışına masa koyduğu ve kamu alanını işgal ettiği için beş günlüğüne kapatılmış. Gazete şişirilmiş faturanın da incelendiğini, yalnızca 80 euro’luk “bahşiş” için bile işletmeciye 1000 euro ceza kesilebileceğini yazdı.

Özetle Roma’ya yolunuz düşerse yemek yediğiniz yere dikkat edin. 🙂 Haber detaylarını ve tepkileri BBC haberinde okuyabilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz