Gayrimenkulcüler Kent şehrinin açıklarındaki Red Sands askeri deniz kalelerini milyonerler için şehirden uzak lüks kaçış noktalarına çevirmek istiyor. İkinci Dünya Savaşı yıllarında İngiltere‘yi olası bir Nazi işgalinden korunmak amacıyla inşa edilen ya da tasarımcısı Guy Maunsell‘den aldığı adıyla “Maunsell Forts“, uzun süredir şehir planlamacıların ve koruma gruplarının aklındaydı ancak net bir sonuç çıkmamıştı. Şimdi yeni plan uygulanırsa bu deniz kaleleri (ki sayıları 7) barlara, restoranlara, teraslara sahip lüks süitlere dönüşecek.

Sadece helikopter ve tekne ulaşımı olan kaleleri yeniden kullanabilmek için bu teklifi sunan Londra merkezli Next Big Thing, bir broşürle birlikte planların gerçekleşmesi halinde Red Sands‘in nasıl gözükeceğini sundu. “Lüksü yeniden tanımlamak” ve “Benzersiz bir dinlenme tecrübesi” sloganlarıyla tanıtılan projenin 40 milyon pound’a mal olması bekleniyor.

Bu fikri ortaya atan David Cooper, deniz kaleleri grubunu ziyaret eden birinin tek gerçekleştirilebilir seçeneğin “otel” olduğunu anlayacağını söylüyor.

Maunsell Forts, eskiden yürümesi riskli köprülerle birbirine bağlıydı, ta ki 1956’da o köprüler denize düşene kadar. Kalelerden Nore Fort‘a 1953’te bir Norveç gemisi çarptı, denizciliği zorlaştırdığı için 1959’da yıkıldı, bir diğeri Shivering Sand de 1963’te çarpan bir gemi yüzünden kulelerinden birini kaybetti. 1960’larda korsan radyo yayınları için bile kullanıldılar. Çabalar sonuç verir de otel olarak hizmete girerseler bu işleve 100 yıl boyunca devam edecekler.

Next Big Thingred-sands-fort (2)
Next Big Thing
red-sands-fort (3)
Next Big Thing
“Redsandsforts”, Russss, CC BY-SA 3.0, Commons

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz