Ekonomik güçlük çekelim çekmeyelim, hepimiz paylaşım ekonomisinin bir şekilde parçası olmaya başladık. Airbnb bunun öncülerinden ve Türkiye’de de hatırı sayılır sayıda insan evdeki fazla odaları veya evin tamamını bu site aracılığıya geçici konuklara açarak sabit giderlerini düşürme yolunu seçiyor.

Ancak bu platformlarda güven oluşturmak, ilgi çekmek, ciddiye alınmak o kadar da kolay değil. Bilhassa büyük kentlerde rakip çok oluyor ve karşısında onlarca seçenek bulan ziyaretçiye kendi mekanınıza çekmek için pek çok püf noktasına dikkat etmek gerekiyor.

Sizi ve evinizi diğerlerinden ayırabilmek için en önemli kozunuz profiliniz. Kendinizi ve evinizi doğru tanıtmanın, kaliteli fotoğraflar kullanmanın yanında kiracıların ne aradığını da iyi bilmek gerekiyor. İşte mükemmel Airbnb profilinin 11 sırrı:

1- Kendi fotoğrafınızı mutlaka ekleyin. Ancak fotoğrafın fazla gayrıciddi, kötü çekilmiş, filtrelere boğulmuş, fazla seksi vs. olmamasına özen gösterin. Unutmayın, insanlar odanızı/ evinizi kiralıyor, sizi değil.
2- İlanınızın başlığında ayırt edici temel bilgileri paylaşın. Bu sayede hedefe daha direkt ulaşabilirsiniz.

3- Ev sahibi olarak gelen mesajlara pozitif dille ve hızlı dönüş yapmanız önemli. Gerekiyorsa gülen yüz, göz kırpma gibi ifadeleri bile kullanmaktan çekinmeyin. Tabi samimiyeti abartıp potansiyel müşteriyi korkutmayın!

4- Kablosuz internet, havlu, içecek ikramı gibi ekstra hizmetler sunuyorsanız mutlaka belirtin. Bunlar sizi rakipleriniz karşısında sizi avantajlı gösterecek.

5- Kiraladığınız alan veya alanların tüm fotoğrafları çeşitli, bol ve net olsun. Ne kadar çok fotoğraf koyarsanız karşı taraf da o kadar kendini güvende hisseder.
6- Bir rezervasyon aldıysanız, çok mecbur kalmadıkça iptal etmeyin. İptaller profilinizde gözükeceği için yeni kiracı edinmek zorlaşır. İptalden başka yol yoksa onlara kalabilecekleri başka bir alternatif bulun.

7- Evinizin dışında muhitle ilgili bilgilere de yer verin. Toplu taşımaya yakın olması, restoran ve kafe gibi yürüme mesafesinde ulaşabilecekleri sosyal alanlar onlara cazip gelecektir.

8- Kiracılarınızın hakkınızda olumlu yorum bırakmalarını sağlamanın en kolay yolu sizin de onlar için olumlu yorum yazmanızdan geçiyor. Birkaç dakikanızı buna ayırmayı ihmal etmeyin.
9- Temizliğe özen gösterin. İnsanlar her türlü kötü koşula razı olsa bile 3 yıldızın altında bir temizliğe asla razı olmuyor.

10- Sessiz bir semtte değilseniz veya mahalleyle ilgili özel durumlar varsa bunu belirtin. Aksi durumda konuğunuz bu durumları profilinize yorum olarak yazacaktır, bu da sizi yalancı durumuna düşürebilecektir.

11- En büyük sorunlar vaadinizle beklentinin kesişmemesi durumunda yaşanır. O yüzden verdiğiniz bütün bilgilerde dürüst olun.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz