İlk Boeing 727 prototipi 53 yıllık uçuş hayatının en kısa seyahatini bu ay başında yaptı. Everett’teki Paine Field’dan Seattle’daki Uçuş Müzesi’ne yani Museum of Flight’a.

Boeing’in üç motorlu prototip jeti 727 ilk kez 1963’te uçmaya başladı. 1964’te United Airlines’a verildi. Orada neredeyse 65 bin saat boyunca uçtu, 48 bin iniş ve kalkışa imza attı. Emektar Boeing 727 1991’de son ticari uçuşunu yaptı, United tarafından Uçuş Müzesi’ne bağışlandı ancak Seattle’daki müzede o sırada yer olmadığı için bu yıla kadar Everett’teki depoda beklemek zorunda kaldı, hatta bazı parçaları başka uçaklarda kullanılmak üzere söküldü.

boeing727

Geekwire’in haberine göre, 25 yıldır onu korumak için para toplayan gönüllü ekip çoğunluğunu FedEx’in bağışladığı yedek parçalarla aracı son bir uçuş yapacak şekilde yeniledi. Uçmaya hazır olduğu belgelendikten sonra da Ulusal Hava Komitesi tarafından bir seferlik uçuş iznini aldı.

Hala uçuyor

Başta yenileme çabalarının başındaki emekli Boeing mühendisi Bob Bogash olmak üzere, pilot Tim Powell, yardımcı pilot Mike Scottson uçuşu birlikte gerçekleştirdi. Uçağın son inişine şahitlik etmek için toplanan yüzlerce kişiye konuşan Bogash, ilk Boeing 727’nin ilerleyen yaşına rağmen bir hâlâ bir yol güzeli olduğunu ve bugünü 32 yıldır beklediğini söyledi.

Boeing, 1984 yılına değin 1832 adet 727 üretti ve serinin üretimini durdurdu ancak havada hâlâ uçmaya devam eden 727’ler var.

(fotoğraflar: GeekWire, Alan Boyle)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz