Dünyanın ilk uzay oteli olacağı iddia edilen Aurora Station uzay modülü, Space 2.0 Summit konferansı sırasında tanıtıldı. 2022’de konuk ağırlamaya başlaması planlanan uzay oteli için rezervasyon toplanmaya başladı.

Aurora Station’ın geliştiren Orion Span şirketinin paylaştığı bilgilere göre otelde ikisi mürettebat olmak üzere altı kişi konaklayabilecek. Uzay istasyonu yeryüzünden yaklaşık 322 kilometre yukarıda, alçak yörüngede süzülecek ve dünyanın çevresinde 90 dakikada bir tam tur atacak. Konuklar 12 gün sürecek tur süresince günde 16 kere gün doğumu ve batımına şahit olacaklar. Konuklar sıfır yerçekimli ortamda ayrıca bazı uzay deneylerine de katılma fırsatı bulacak.

uzay oteliElbette bu çok özel otel paketinin fiyatı da oldukça ‘astronomik’! 2021’de fırlatılıp yörüngeye yerleştirilecek ve 2022’de ilk konuklarını ağırlayacak otelde 12 günlük konaklama bedeli kişi başı 9.5 milyon ABD doları. Rezervasyon toplanmaya başlayan otelin bekleme listesine girebilmek için iade taahhütlü 80 bin dolar depozito ödemek gerekiyor.

İstasyonun açılması yaklaştığında şirket potansiyel yolcularla temasa geçip gerekli hazırlıkları başlatacak. Yolculuğa katılması kesinleşen yolculara 3 aylık uzayda yaşama ve güvenlik eğitimleri verilecek.

Görseller: Orion Span

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Geleceğin uzay turları için NASA’dan şahane ‘vintage’ posterler

Spacex, 2018’de Ay’a iki uzay turisti götürecek

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz