Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden olan İngiliz tur operatörü Thomas Cook şirketi kurtarmak için yapılan son dakika görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine resmen battı. Birleşik Krallık Sivil Havacılık Kurumu CAA, tur operatörünün “ticari faaliyetlerine son verdiğini” duyurdu.

BBC’nin aktardığına göre şirketin batışıyla Türkiye dahil birçok ülkedeki 150 bin Britanyalı tatilci bulundukları yerlerde bir nevi mahsur kaldı. Ancak bazı yayın organları dünyada 500 bine yakın tatilcinin iflastan etkilendiğini öne sürdü. Öte yandan şirkette çalışan 22 binden fazla kişinin işsiz kalmaması için de formüller aranıyor.

Acentenin otellere ödeme yapamaması ve uçak kiralayamaması nedeniyle ortada kalan Britanyalı tatilcilerin evlerine geri getirilmesi için Birleşik Krallık hükümeti ve CAA büyük bir operasyon hazırlığına başladı. “Operation Matterhorn”‘ kapsamında yüzlerce uçak kiralanarak tatil bölgelerine gönderilecek.
CAA’den yapılan açıklamada “Thomas Cook ile yapılan, uçuşlar ve oteller de dahil tüm rezervasyonlar iptal edildi. Bu kadar uzun bir tarihe sahip bir şirketin faaliyetlerin son vermesi müşterileri ve çalışanları için üzücü ve düşüncelerimiz bu haberden etkilenenlerle birlikte” denildi. Ülke dışındakilere tatillerini kısa kesmemeleri ve dönü uçuşu bilgilerini internette kontrol etmeden havaalanlarına gitmemeleri çağrısı da yapıldı. CAA ayrıca Thomas Cook’tan paket tatil alanların kaldıkları otellerle bağlantıya geçti ve kalış bedellerinin Hava Seyahati Güven Fonu’ndan ödeneceğini iletti.

BBC’de yer alan habere göre Thomas Cook’un en büyük hissedarı Çinli Fosun şirketinin başını çekti 900 milyon sterlinlik kurtarma paketi üzerinde geçen ay uzlaşma sağlanmıştı. Ancak kredi veren bankaların 200 milyon sterlinlik bir güvence fonu daha istemesi üzerine uzlaşma tehlikeye girdi.

Thomas Cook’un batışına yol açan faktörler arasında internette faaliyet gösteren tur operatörleri ve ucuz bilet uçak şirketleriyle sıkı rekabet, tatilcilerin tur operatörlerine artık daha az ihtiyaç duyması, Türkiye gibi tatil noktalarında uzayan siyasi belirsizlik, İngiltere’de yaz aylarının normalden sıcak geçmesi ve müşterilerin Brexit nedeniyle rezervasyonlarını geciktirmesi sayılıyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz