Geçtiğimiz yaz Tunus’ta yaşanan saldırı ve mülteci krizi Akdeniz’deki tatil alışkanlıklarını değiştirdi. Dünyanın en ünlü seyahat sitelerinden Travelzoo‘nun yaptığı ankete göre, İngiliz turistlerin yüzde 75’i yurtdışında tatil için destinasyon seçerken Müslüman ülkeler sıralamada geriye düşüyor.

Katılımcılar normalde kış tatillerinde mevsime rağmen iklimi sıcak olan güney Akdeniz sahillerini tercih ederken artık “güvenli” bulmadıkları gerekçesiyle farklı planlar yapıyor. Tatilciler kendilerini güvende hissetmemelerinin en büyük sebebi olarak da 30 İngilizin hayatını kaybettiği Susa’daki plaj saldırısını gösteriyor.

Uyarı listelerinde Müslüman ülkeler ağırlıkta

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Tunus’a mecbur kalınmadıkça gidilmemesi uyarısı devam ederken, turistler nerenin daha güvenli olduğuna emin değil. Çoğunun da uyarıdan haberi yok.

2015/2016 rezervasyonlarında Kuzey Afrika gerilerken Kanarya Adaları tekrar eski popülerliğine kavuşmaya başladı. Travelzoo sözcüsü Louise Hodges, bu değişimi İngilizlerin Müslüman ülkelere gitmekteki çekincesine bağlıyor. Eylül ayında 2000 kişiyle yapılan ankete katılanların sadece yüzde 1’i bu yıl Tunus’ta tatil yapmak istiyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz