Hali vakti yerinde olanlar için İngiltere’de bir ev almak pek zor olmayabilir, fakat söz konusu 20 milyon sterlinlik bir kasaba olunca alıcının da milyarder olması gerekiyor. York Shire’daki West Heslerton kasabası 21 odalı bir malikane, 43 ev ve 9 kilometre kare arsaya sahip. Satılık kasaba sınırları içindeki birahane, spor tesisleri, benzin istasyonu ve oyun alanı da yaklaşık 80 milyon liralık fiyata dahil.

itv’nin haberine göre, kasaba Eye Dawnay‘e 1960’larda babasından miras olarak kalmış ancak 2010’da yaşamını yitirince mirasçısı olmadığı için kimseye geçmemiş ve şimdi yeni sahibini arıyor. Dawnay’in yeni mal sahibinin kasabalılardan düşük kira almasını ve yerlileri desteklemesini istiyordu.

Cundalls adlı emlak şirketinin direktörü Tom Watson, “Çoğu insan West Heslerton’da zamanın durmuş olmasına saygı duyuyor. Şimdi binalarla ilgili adım atmak için daha fazla seçenek var ancak Dawnay’in ailesinin mülkün eskiye benzer şekilde yönetildiğini görmek isterdi. Umarım mükemmel bir alıcı buluruz” diyor.

Satılık kasaba yabancıya gidebilir

Emlak uzmanı Henry Pryor’a göre, kasabanın yeni sahibinin sterlindeki düşüş nedeniyle ülke dışından bir alıcı olma ihtimali yüksek. Kasaba ülkenin en güzel yerlerinden biri olmasa da özellikle Eye Dawnay’in 21 odalı malikanesi süper zenginleri çekecek gibi görünüyor.

west-heslerton-ingiltere3 west-heslerton-ingiltere2 west-heslerton-ingiltere1 west-heslerton-ingiltere4

(fotoğraflar: Cundalls)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz