Alaska‘da terk edilmiş halde duran ve Into the Wild adlı bağımsız filme konu olan otobüs, çok sayıda turistin ziyareti sırasında ciddi güvenlik sorunları hatta ölüm tehlikesi yarattığı gerekçesiyle yerinden kaldırıldı.

Otobüs Denali Milli Parkı dışındaki yürüyüş güzergahından bir ABD askeri helikopter tarafından kaldırıldı. Belediye Başkanı Clay Walker operasyonu “rahatladım” sözüyle değerlendirdi. Kült haline gelen ve tamamen gerçek bir şahsın deneyimlerine dayanan Into The Wild adlı filmdeki otobüsü görmek üzere bölgeye giden iki kişi nehirde boğulmuş, birçok turistin ise kurtarılması gerekmişti.

Yaşam ve varoluşa dair ağır sorularla boğuşan Chris McCandless adlı gezgin, üniversiteden mezun olduktan hemen sonra, anne ve babasıyla geçmişte yaşadığı sorunların da etkisiyle, sahip olduğu her şeyden vazgeçer ve Alaska’da vahşi doğada tek başına yaşamaya çalışır. Alaska’ya kadar olan iki senelik yolculuğu esnasında pek çok renkli karakterle arkadaşlık kurar. 24 yaşındayken 1992’de otobüste yaşayan Christopher sonunda otobüste açlıktan ölmüş halde bulunur.

Yazar Jon Krakauer, Chris’in hikayesini anlatan Into the Wild (Özgürlük Yolu) adlı kitabını 1996’da yayımladı. Kitap 2007’de Sean Penn tarafından filme alındı.
BBC’nin aktardığına göre otobüsün popüler imgelem üzerindeki etkisini anladıklarını söyleyen Alaska Doğal Kaynaklar Komisyonu Başkanı Corri Feige, “Ama terk edilmiş bu otobüs giderek çürüyor ve yarattığı ölüm tehlikesi ile de tehlikeli ve masraflı önlemler gerektirebiliyor.” dedi. 1940’larda imal edilen otobüs 60 yıl önce bölgeye gelmiş.

İki kişi öldü, onlarcası kurtarıldı

Alaska‘nın orta kısmında, en yakın kasabaya 50 km uzakta bulunan otobüse ulaşmak için ziyaretçilerin Teklanika Nehri’ni geçmesi gerekiyor. Geçen yıl yeni evli Belaruslu bir kadın, nehirden geçmeye çalışırken boğulmuştu. 2010’da ise başka bir boğulma vakası olmuştu.
Nisan’da bölgede mahsur kalan bir Brezilyalı, Şubat’ta ise beş İtalyan kurtarılmış, birinde şiddetli soğuk yanmasına rastlanmıştı. Eyalet yetkilileri, 2009-2017 yılları arasında otobüsle bağlantılı 15 arama kurtarma çalışması düzenlendiğini açıkladı.

Bundan sonra otobüse ne olacağı ise henüz bilinmiyor. Alaskalı yetkililer, bu konuda bir karar alınıncaya dek otobüsün “güvenli bir lokasyonda” tutulacağını belirtti. Otobüsün askeri helikopter tarafından bölgeden götürülmesini gösteren kısa video aşağıda.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz