İş gezisinde Airbnb’yi kullanan şirket sayısı artıyor

iş gezisi

Kişilerin kullanılmayan hane veya odalarını kısa sürelerle turistlere kiraya vererek ek gelir yaratabilmelerine olanak sağlayan Airbnb gibi ev paylaşım platformlarını kullanan iş insanları ve şirketlerin sayısında hızlı artış kaydediliyor. Airbnb‘den yapılan basın açıklamasında, platformun iş gezisi kategorisine kaydolan şirket sayısı geçen yıl başına kıyasla neredeyse üç kat artarak bu ay 700 bini geride bıraktı.

Airbnb, platform vasıtasıyla yapılan rezervasyonların yüzde 15’inin iş amaçlı seyahatler için yapıldığı belirtildi. Bu oran, bünyesinde ev, pansiyon, hostel ve otelleri barındıran booking.com portalında yüzde 20 civarında.

Oteller aşırı maliyetli

Yaklaşık 43 bin şirketin iş gezisi plan ve bütçelerini yönettiği SAP Concur, özellikle otellerde uygun fiyatlı oda bulmanın zor olduğu durumlarda şirketlerin ev paylaşım platformlarına yöneldiği yorumunu yaptı.

Elbette Airbnb modeli ev paylaşımının iş dünyası için ilk tercih olacağını söylemek yanlış olur. Özellikle uluslararası iş yapan şirketlerin bütçelerinde mutlaka otelde konaklama için masraf kalemleri ayrılıyor. Öte yandan Airbnb, ABD dışındaki pek çok ülkede, yaratılan gelirin vergilendirilmediği ve tarihi kentlerde sosyal dokuyu bozduğu şeklinde şikayetlere maruz kalıyor.

Görsel: Pexels/rawpixel

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz